W WAPRO JPK generowane są pliki XML zgodne ze schematami opublikowanymi przez Ministerstwo Finansów (na moment pisania tego wpisu obowiązujący schemat ma nr 3).

Ważne jest to, że dane na podstawie, którego tworzone są pliki zapisane są w bazie WAPROJPK, umieszczonej na serwerze SQL, ale same pliki XML (wysyłane) są przechowywane na dysku.

Nasuwają się tu 2 kwestie, które warto rozważyć w aspekcie bezpieczeństwa danych firmowych:

  • archiwum bazy danych JPK
  • archiwum plików XML

Nie trzeba chyba przypominać czytelnikom tego bloga, że bazy danych WAPRO ERP należy archiwizować, jeśli ktoś jeszcze nie dotarł do tego jak to się robi to odsyłam do artykułów o archiwizacji

Archiwizator cz. 1

Archiwizator cz. 2

Dodatkowo można zadbać o kopię plików XML, które były wysyłane do MF celem uzyskania szybkiego dostępu do nich w momencie kiedy nastąpi jakaś kontrola lub potrzeba weryfikacji.

Domyślnie pliki zapisywane są w katalogu C:\Users\Public\Documents – dlaczego tu?

Dlatego, że domyślnie jest to folder w systemie operacyjnym, do którego wszyscy użytkownicy mają dostęp na danej stacji dzięki czemu rozwiązuje to przykre niespodzianki, że np. jeden z pracowników odszedł i nie ma dostępu do jego katalogu lub obecnie jest na urlopie i nikt nie zna hasła a akurat on generował pliki.

Oczywiście można zmienić tą lokalizację poprzez wybranie opcji Administrator | Parametry użytkownika | Parametry podstawowe | Miejsce do którego mają zostać zapisane pliki XML.

WAPRO JPK zmiana parametrów użytkownika

Można w tym miejscu wprowadzić ścieżkę do folderu sieciowego, który jest następnie archiwizowany lub do folderu lokalnego, który podlega automatycznej archiwizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *