W ostatnich tygodniach dosyć gorącym tematem jest KSeF.

KSeF – to Krajowy System e-Faktur – nowy system udostępniony przez Ministerstwo Finansów.

Zainteresowanie wynika z faktu, że wielkimi krokami zbliża się możliwość przystąpienia do dobrowolnego uczestnictwa w wymianie dokumentów przez KSeF. Okres dobrowolności to 01.01.2022 do 31.12.2022, natomiast od 01.01.2023 system będzie obowiązkowy dla wszystkich podatników.

Pomimo tego, że czasu jest coraz mniej system nie jest w pełni gotowy i czasu dla dostawców oprogramowania nie ma za wiele. Z końcem listopada pojawiły się ostateczne wzory dokumentów XML jakie mają być używane do wymiany danych.

Z badań przeprowadzonych przez firmy konsultingowe wynika, że aktualnie zainteresowanie wśród podatników nie jest duże. Warto zauważyć jednak, że wyczekiwanie na sam koniec czyli do okresu kiedy system będzie obowiązkowy nie jest dobrym pomysłem.

Firmy powinny wcześniej zaplanować jak chcą dokumenty wymieniać i jak zmieni to ich przyzwyczajenia. Warto pamiętać o tym, że dokumenty mają być wysyłane w czasie rzeczywistym. Powoduje to, że nie będzie można po wysłaniu dokumentu dowolnie go modyfikować co aktualnie jest częstą praktyką.

Zachęcam Cię do zapoznania się z informacjami jak będzie wyglądała obsługa KSeF w przypadku produktów Wapro ERP. Czytaj więcej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.