W programie magazynowo sprzedażowym WAPRO Mag udostępniliśmy moduł ofertowania, który umożliwia odseparowanie logiki ofert z zamówień do kroku przed zamówieniem czyli oferty handlowe, która docelowo będzie do zamówienia przekształcona.

W ramach funkcjonowania modułu dostępne są raporty np. Raport CR Oferta Sprzedaży. Raport został wykonany trochę inną metodą niż dotychczas mianowicie do tej pory większość raportów CR ze względu na zgłaszane potrzeby okraszona była dodatkową ilością parametrów, które użytkownik musiał wybierać przed raportem. Ma to swoje zalety i wady:

Wady:

  • Brak zapamiętywania parametrów
  • Konieczność każdorazowego wybierania wartości
  • Dłuższy czas od wyboru raportu do jego wydruku

Zalety:

  • Elastyczność wydruków
  • Możliwość konfiguracji każdorazowo co i jak ma być drukowane

W przypadku tego raportu została zastosowana inna technika sterowania raportem, która umożliwia użytkownikowi edycję definicji raportu i wpisanie wartości pod pola formuł tak aby można było je zapisać na stałe i tym samym nie wybierać tego każdorazowo.

Dla przykładu standardowo wydruk poza nazwą towaru nie umieszcza na nim dodatkowych identyfikatorów towaru np. w formie indeksu handlowego. Aby to zmienić należy wejść w edycję raportu w menu

Administrator | Definicje | Raporty – szukamy raportu Oferta Sprzedaży i wybieramy Popraw | 2) Parametry raportu Crystal Reports | Zakładka Formuły i na formule o nazwie IN_Drukuj_pod_nazwa wybieramy Popraw.

Formuła ma definicję rozpoczynającą się słowem SELECT, domyślnie jest to SELECT „ co oznacza, że pomiędzy znakami tzw. backtick jest pusto czyli żaden identyfikator się nie wydrukuje.

Poniżej są komentarze opisujące daną formułę rozpoczynające się od znaków —

Zgodnie z opisem jeśli pomiędzy znaczkami backtick wpiszemy Indeks katalogowy to taki właśnie identyfikator się wydrukuje dodatkowo na raporcie za każdym razem aż do zmiany tego ustawienia w tym miejscu.

Uwaga znak pojedynczego apostrofu ’ jest różny od znaku backtick ` i znak pojedynczego apostrofu jest niedozwolony w definicji – pojawia się stosowny komunikat.

Po zapisaniu wszystkich zmian raport od razu będzie drukował nowy identyfikator.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.