Kody kreskowe to dosyć powszechny element towarów, na który większość z nas nie zwraca uwagi robiąc zakupy, jednak pewnie większość z nas odczułaby to bardzo mocno gdybyśmy stwierdzili pewnego dnia stojąc w kolejce w ramach światowego dnia „nie stosujemy kodów kreskowych na kasach”. Spokojnie… nie ma takiego dnia ale postaram się opisać co nam dają kody kreskowe i gdzie można ich używać.

Kod kreskowy występuje w wielu postaciach i różnych standardach. Niniejszy artykuł skupia się na kodach paskowych a konkretniej na kodach typu EAN13 czyli kodach, które mają 13 cyfr i są zapisywane w postaci paskowej.

WAPRO Mag od wariantu start wspiera użytkownika w obsłudze kodów kreskowych na kilku płaszczyznach.

Gdzie można używać kodów kreskowych w magu?

  1. W towarach
  2. W dokumentach

Stosowanie kodów w kartotekach towarowych

Użytkownik może wprowadzić do towaru wiele kodów kreskowych, kody mogą być wprowadzane ręcznie lub generowane automatycznie. W większości przypadków kody będziemy wprowadzali z opakowania towaru zakupionego. Wyjątkiem mogą być 2 sytuacje, jedna to jesteśmy producentem i mamy wykupiony własny kod kreskowy, który stosujemy na swoich produktach, lub druga taka, że kody kreskowe stosujemy na własne potrzeby i generujemy je zgodnie ze swoją logiką.

Aby dodać kod kreskowy do towaru należy go wyedytować a następnie wejść w słownik kodów kreskowych obok pola Domyślny kod kreskowy.

WAPRO Mag kod kreskowy

Kod kreskowy pozwala dodatkowo wprowadzić jednostkę i ilość czyli jeden kod towaru może odpowiadać 1 sztuce np. wody a drugi całej zgrzewce x6 szt. Dodatkowo można wprowadzić opis przypisany do kodu, który można automatycznie przenosić do pozycji dokumentu.

Jeśli towar ma określony kod kreskowy domyślny to jest on wykorzystywany do wyszukiwania/sortowania w kartotece towarowej.

WAPRO Mag kod kreskowy

Wszystkie kody kreskowe przypisane do towarów są przeszukiwane tylko kiedy użytkownik stosuje wyszukiwanie po kodzie kreskowym dostępne pod klawiszem F11.

WAPRO Mag kod kreskowy

Kody kreskowe jak wspominałem w poprzednim artykule wykorzystywane są przez takie urządzenia jak czytnik kodów lub kolektor danych, umożliwiają one jednoznaczną identyfikację towarów. Często problematyczne jest jeśli globalny dostawca nadaje ten sam kod kreskowy na jeden typ produktu np. Jogurt ale w różnych smakach, wtedy nie ma jednoznaczności ponieważ kod jest powielony a w przypadku gospodarki magazynowej większość firm będzie chciało operować stanem per dany smak jogurtu a nie sam produkt typu Jogurt.

Konfiguracja firmy i szablon kodów automatycznych

W konfiguracji firmy znajduje się parametr, w którym użytkownik może podać maskę stosowanych kodów. W menu Administrator | Konfiguracja firmy | Artykuły | Format kodu kreskowego nadawanego automatycznie można kliknąć podwójnie w maskę kodu i zmienić ją. Domyślnie maska kodu ma postać 590#########K .Czyli część stała 590 potem część zmienna (generowana w formie znaku # odpowiadającego każdej cyfrze i K jako cyfra kontrolna.

Generator kodów kreskowych

W WAPRO Mag można zaznaczyć wiele towarów w kartotece i uruchomić operację dodatkową Generowanie kodu kreskowego po potwierdzeniu pytania czy chcemy wygenerować kod, pojawi się okno z maską kodu a po jego zatwierdzeniu nastąpi wygenerowanie kodu w kartotece.

WAPRO Mag kody kreskowe

Kody kreskowe na dokumentach

W kolejnym artykule opisze kody kreskowe stosowane na dokumentach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.