Pisałem ostatnio na temat funkcjonalności kodów kreskowych w towarach oraz na dokumentach. Dzisiaj postanowiłem rzucić trochę światła na funkcję drukowania etykiet towarowych, których to często kody kreskowe są drukowane.

Czym jest etykieta

Etykieta to nic innego jak wydrukowana informacja na jakimś obszarze papieru (samoprzylepnego lub nie) zawierająca określony zestaw informacji o towarze. Etykiety mogą być naklejane na produkty, przyczepiane do regałów czy traktowane jako kartki umieszczane na stojakach o promocji.

Wersje Maga

Etykiety towarowe/adresowe a raczej obsługa drukarek etykietujących dostępna jest w WAPRO Mag od wariantu BIZNES i wyższych.

Drukarki

Do wydruki etykiet można zastosować dedykowane urządzenia tzw. drukarki etykietujące potocznie zwane etykieciarkami lub zwykłe drukarki (tzw. systemowe z pkt widzenia pojęć magowych). Drukarki dedykowane zazwyczaj drukują etykiety na dedykowanym papierze umieszczanym w formie rolki, na której naklejone są mniejsze etykiety, które bardzo wygodnie po wydruku odklejamy i naklejamy na nowe miejsce. Zwykłe drukarki mogą drukować etykiety na zwykłym papierze np. do wycięcia i umieszczenia za przezroczystym blistrem z plastiku na regałach towarowych lub na arkuszach papieru w formie kartek np. A4 który zawiera X mniejszych etykiet.

Dodawanie drukarki

Aby rozpocząć wydruk należy dodać drukarkę w WAPRO Mag w tym celu wybieramy Administrator | Urządzenia zewnętrzne | Drukarki etykietujące następnie po wybraniu opcji Dodaj wprowadzamy nazwę i model drukarki.

Konfiguracja etykiety

Jeśli dodaliśmy drukarkę można rozpocząć konfigurację etykiety w tym celu można z okna drukarek wybrać opcję Etykieta towarowa i albo skorzystać z szablonu albo dodać ją od nowa. W tym przypadku wybierzemy Szablony, w nowym oknie podajemy nazwę np. Cenówka i wybieramy typ szablonu z listy. Po zapisaniu etykiety można ją podświetlić i przejść do zakładki Podgląd, na której będzie widać jak ułożone są obecnie pola.

Wróćmy do zakładki Pola etykiety i zmieńmy układ pól dla kou kreskowego na współrzędne X=3, Y=11 oraz Nazwa artykułu X=2 i Y=5, następnie za pomocą opcji Dodaj wprowadź nowe pole Domyślna cena sprzedaży brutto o współrzędnych X=42 oraz Y=11. Po zapisaniu zobacz jak wygląda etykieta.

WAPRO Mag etykiety towarowe

Po zapisaniu etykiety możesz przejść do kartoteki towarowej i zaznaczyć towary, dla których chcesz drukować etykietę. Następnie z operacji dodatkowych wybierz funkcję Wydruk etykiet towarowych Ctrl+Shift+T . Na pierwszym oknie wybierasz drukarkę, na którą ma być skierowany wydruk – po jej wskazaniu wybierz Drukuj.

Kolejne okno pozwala określić w jakim porządku mają być drukowane co ułatwia potem ich sensowne rozkładanie czy naklejanie, po wybraniu Dalej możemy wskazać ile etykiet ma się drukować i albo rozpocząć wydruk pojedynczo albo grupowo. Wybierz Drukuj wszystkie, spowoduje to wydruk wszystkich zaznaczonych towarów na etykietach w formie jednej etykiety per produkt, jeśli nie zmieniłeś ilości.

WAPRO Mag etykiety towarowe

W podobny sposób można drukować etykiety adresowe, wykorzystywane do wydruku np. naklejek na koperty z dokumentami wysyłane do klientów.

Comments

 1. Witam,
  niestety jeżeli do mamy przy towarze przypisane kilka kodów to nie ma jak tego wydrukować. Szczególnie jeżeli jeden kod odpowiada np. za całe opakowanie (powinna drukować się cena całego opakowania), a drugi kod za pojedyncze sztuki (cena jednej sztuki).
  Próbowałem różnych sposobów i w kilku wersjach programu.
  Pozdrawiam

  1. Zgadza się a skąd program ma wiedzieć jaki dodatkowy kod ma drukować jeśli robi Pan zbiorczy wydruk np. 100 etykiet z czego tylko 10 ma przypisany jeden kod 40 artykułów ma zmienną ilość kodów np. 3-4-5 a reszta ma 2?
   Wtedy taka etykieta wydrukuje albo puste pola albo dobrała by sobie jakiś losowy kod z tych, które nie są domyślne.
   Inna opcja to użytkownik w trakcie wydruku musiałby odpowiadać na pytania co ma drukować dla danego towaru – kodów może być X, więc nie jest to problem wydruku jako takiego a raczej ergonomii i intuicyjności tego rozwiązania.

 2. Czy możliwe jest aby mając fakturę i drukując dla każdego artykuły etykiety towarowe zaznaczyć jakoś, że dla niektórych artykułów na fakturze w ilości np 10, wydrukować jedna etykietę? Nie wiemy jak to ustawić i drukuje nam albo wszystko w takich ilościach jak na fakturze albo po 1 sztuce dla każdego. Wchodząc w fakturę i wybierając produkty w operacjach dodatkowych nie ma możliwości ich wydrukowania.

  1. Mechanizm jest per dokument (wszystkie pozycje) nie ma w środku mechanizmu wpisywania ile etykiet per pozycja, więc albo po jednej albo tyle ile jest szt w danej pozycji.

  1. A jakie pola Pan/Pani ma ustawione w etykiecie? Na tak opisany problem nie potrafię się odnieść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.