Każdy przedsiębiorca, który wchodzi w obowiązek fiskalizacji dokumentów ma początkowy dylemat drukarka czy kasa fiskalna?

Postaram się rzucić trochę wyjaśnień na podstawowe różnice pomiędzy nimi i moją subiektywną ocenę, kiedy jaki typ urządzenia jest bardziej odpowiedni?

Podstawowe różnice

Podstawowa różnica w działaniu jest taka, że drukarka potrzebuje do działania czegoś zewnętrznego zazwyczaj jest to system komputerowy np. WAPRO Mag lub WAPRO Fakturka. System ten zajmuje się całą logiką związaną ze sprzedażą czyli prowadzi kartotekę towarową oraz zawiera informacje na temat nazw towarów, cen, jednostek oraz stawek VAT dla towarów, które są sprzedawane.

Następnie system sprzedażowy wysyła informacje na żądanie użytkownika (zatwierdzanie paragonu lub przedruk faktury na paragon) a drukarka drukuje te informacje w formie paragonu.

Kasa fiskalna z kolei to urządzenie samo-sterowalne czyli po pierwsze kartoteka nie jako jest zaprogramowana bezpośrednio na urządzeniu wprowadzamy tam towary i kody im odpowiadające tzw. PLU.

Programowanie kartoteki oczywiście może odbywać się z wykorzystaniem systemu ERP np. WAPRO Mag od wariantu BIZNES (WAPRO Fakturka nie obsługuje kas fiskalnych a jedynie drukarki), ale może być też to moduł niezależny. Dlatego bardzo często można spotkać kasy w osiedlowych sklepikach, gdzie jest stanowisko sprzedażowe bez stanowiska komputerowego. Cała operacja od programowania, przez sprzedaż odbywa się na kasie.

Gdzie co stosować?

Generalnie ja jestem zwolennikiem drukarek fiskalnych. Dlaczego? Dlatego, że uważam iż mają większą elastyczność, oczywiście mogą pracować tylko z komputerem, ale za to bez problemu można je przeorganizować do pracy sieciowej, drukowania z kilku komputerów paragonów (patrz wpis o WAPRO ZDF), zajmują mniej miejsca i są prostsze w obsłudze.

Kasy fiskalne sprawdzą się idealnie tam gdzie nie oczekujemy widoczności dokumentów sprzedaży w systemie informatycznym, nie potrzebujemy potem analizować danych z tej sprzedaży, lub oczekujemy paragonów w wersji mobilnej np. sprzedaż biletów parkingowych z poręcznych kas, sprzedaż w kioskach gdzie jest ograniczony asortyment i nie ma potrzeby stosowania systemów informatycznych.

Drukarki fiskalne umożliwiają pracę na systemie informatycznym w trybie zdalnym czy chmurze, np. w WAPRO Online  użytkownik końcowy ma u siebie drukarkę podpiętą do komputera a łączy się zdalnie do serwera chmury. Po zatwierdzeniu paragonu drukowany jest on na drukarce przy jego komputerze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.