Czasami przy pracy z urządzeniami możemy spotkać się z pojęciem tzw. siodełka podatkowego.

Co to jest?

O siodełku podatkowym potocznie mówimy o sytuacji kiedy ten sam towar ma zmieniane stawki VAT w czasie. Dla przykładu jakaś grupa towarowa do tej pory miała stawkę np. 22% następnie stawka podstawowa została ustalona na poziomie 23%. Znowu po X czasu teoretycznie wróci do poziomu 22% – wtedy nastąpi siodełko podatkowe.

Skąd ono się bierze?

Każde urządzenie fiskalne ma swoją pamięć podręczną, w tej pamięci zapisywane są informacje o towarze i stawce w jakiej był on sprzedawany. Jeśli drukarka fiskalna stwierdzi, że dana nazwa towaru występowała w stawce X potem Y i znowu X to zablokuje tą sprzedaż i zasygnalizuje to odpowiednim kodem błędu.

Jak rozwiązać problem?

Aby uwolnić dany towar należy zmienić jego nazwę np. dodając kropkę jako prefix (na początku) lub sufix (na końcu). Można to robić indywidualnie dla danego towaru lub grupowo za pomocą operacji dodatkowej.

W tym celu należy w kartotece towarowej zaznaczyć X towarów a następnie z menu Operacje wybrać Grupowa zmiana danych handlowych a następnie zaznaczyć Dodaj do nazwy prefix | sufix.

WAPRO Mag grupowa zmiana ceny

Siodełko a przepisy

Siodełko może być także spowodowane absurdami przepisów, dla przykładu towar podlegający odwrotnemu obciążeniu np. element stalowy może być sprzedawany raz ze stawką „–” a raz z normalną w zależności czy zakup jest dla osoby fizycznej czy dla firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.