W wersji 8.40.6 programu magazynowo sprzedażowego WAPRO Mag, wprowadzona została możliwość dodawania dodatkowych numerów NIP.

Opcja przydatna jest podmiotom gospodarczym, które prowadzą sprzedaż internetową poza granicami kraju. W przypadku osiągnięcia limitu sprzedaży (dla danego kraju) podmiot taki, zobowiązany jest do zarejestrowania numeru NIP w tym kraju, gdzie limit przekroczono. Dodatkowo podatek powinien być dla takiej sprzedaży rozliczony w danym kraju.

W związku z tym w programie WAPRO Mag, dodana została nowa opcja w edycji firmy (System | Firmy, wybór firmy | Zakładka 7) Nipy w krajach).

WAPRO Mag numery NIP dla innych krajów

Po wybraniu opcji Dodaj, użytkownik wybiera kraj oraz zakres dat w jakim ma być naliczanie podatku dla innego kraju. Limit może być przekroczony w jakimś okresie a w jakimś nie.

Po dodaniu i zapisaniu takiego numeru NIP zmienia się lekko logika działania programu.

  1. Wystawiając dokument sprzedaży UE, system sprawdza kraj kontrahenta. Jeśli istnieje dla niego zapis w nipach dla innych krajów, automatycznie system przypisze taki dokument do rozliczenia podatku w innym kraju
  2. Dokument taki zostanie pominięty w generowanej deklaracji JPK krajowej
  3. Dokument taki nie zostanie uwzględniony w wydruku Rejestr VAT, który nie będzie generowany poprzez wskazanie w edycji wariantu raportu Rejestr VAT Sprzedaży kodu kraju VAT.
krajów

Z punktu widzenia użytkownika proces wystawiania faktur się nie zmienia, ale logika programu w tle dotycząca generowania zestawień i kojarzenia dokumentów z wydrukami/deklaracjami już tak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.