W ostatnim czasie dużo pisze się/mówi o kontrolach podatkowych i co z tym powiązane o weryfikacji kontrahentów i o tym jak zabezpieczyć swój interes w przypadku kontroli.

W związku z tym, że na przestrzeni ostatnich lat dodawaliśmy różne funkcje integrujące aplikacje WAPRO ERP z różnymi dostawcami usług zewnętrznych postanowiłem to trochę podsumować.

  1. Zaczynając od najnowszych Weryfikacja kontrahenta w rejestrze czynnych podatników VAT – pozwala sprawdzić czy kontrahent jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Dzięki temu możemy weryfikować automatycznie w trakcie wystawiania dokumentów sprzedaży/zakupu czy mamy prawo wystawić/przyjąć fakturę od tego kontrahenta. Szczególnie istotne jest to dla transakcji zakupu oraz transakcji sprzedaży z odwrotnym obciążeniem
  2. Weryfikacja w systemie VIES – jest to analogiczna funkcja do weryfikacji kontrahenta w rejestrze czynnych podatników VAT ale na poziomie Unii Europejskiej – jej główne zastosowanie to weryfikacja dla transakcji Nabycia UE ponieważ występuje tu automatycznie tzw. Reverse Charge czyli odwrotne obciążenie, gdzie nabywca płaci VAT
  3. Pobieranie danych z GUS – funkcja pozwala pobrać z rejestru REGON dane o kontrahencie – przede wszystkim pozwala to zautomatyzować proces wprowadzania danych klienta, uniknąć pomyłek podczas ręcznego wprowadzania danych oraz weryfikacji czy dane klienta zostały podane prawidłowo.
  4. Weryfikacja kontrahenta w usłudze COFACE – pozwala sprawdzić kontrahenta w trakcie transakcji na poziomie jego wypłacalności oraz ryzyka biznesowego wykonywanej transakcji. System bezpłatnie pokazuje podstawowe informacje na ogólnym poziomie o danej firmie. Można odpłatnie zamówić poprzez system w firmie Coface, która przygotuje pełną analizę danego kontrahenta co może mieć kluczowe znaczenie przy transakcji na dużą kwotę.
  5. Lokalizacja na mapie Google – pozwala na szybko zlokalizować siedzibę klienta, co pozwala również efektywniej wyliczyć trasę i np. koszty transportu dostawy towaru

Wszystkie funkcje dodane są w programie WAPRO Mag od najniższego wariantu, dzięki czemu każdy użytkownik WAPRO Mag może skuteczniej zadbać i swój biznes i na bieżąco weryfikować dane firm, z którymi współpracuje. Część funkcji zaimplementowana jest w programie WAPRO Fakturka, WAPRO Kaper oraz WAPRO Fakir.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.