W programie do fakturowania WAPRO Mag Sprzedaż i magazyn w wersji 8.21.4 wprowadzono usprawnienie mechanizmu wyszukiwania w stylu „gdziekolwiek” czyli wyszukiwaniu po kilku kolumnach na raz.

Filtr pozwala wyszukiwać intuicyjnie po kilku kolumnach ale niestety obarczone jest to aspektem wydajnościowym, w skrócie serwer bazy danych Microsoft SQL Server w standardowym mechanizmie wyszukiwania najlepiej radzi sobie poprzez wyszukiwanie porównawcze konkretne czyli szukamy czegoś co w kolumnie A ma wartość = 'XYZ’. Można szukać w modelu rozmytym gdzie kolumna A podobna jest do frazy '%Y%’ czyli gdziekolwiek w tej kolumnie występuje litera Y ale obarczone jest to spadkiem wydajności.

Na bardzo dużych bazach mogło wpływać to negatywnie na wydajność a w większości przypadków użytkownik szuka nie po X kolumnach zaproponowanych przez producenta a po wybranych z nich.

Aby pogodzić te kwestie pojawiły się dodatkowe opcje wyboru na ekranie filtra pod klawiszem F9, które zapamiętywane są per użytkownik dzięki temu każdy sobie wybierze kolumny odpowiednie dla jego stylu pracy z kartoteką.

WAPRO Mag wyszukiwanie gdziekolwiek

Po zaznaczeniu/odznaczeniu wybranych kolumn i wpisaniu frazy w pole tekstowe wystarczy zatwierdzić filtr aby przefiltrować kartotekę.

 

Comments

 1. Dzień dobry,

  a czy jest możliwość aby po powyższym filtrze wyszukać te indeksy, które w kolumnie „opis” są puste?

  1. Owszem wystarczy wpisać w treść filtra [ ] czyli spację opakować w nawias kwadratowy co w SQLu odpowiada właśnie wskazaniu, że operujemy jakimś znakiem specjalnym czyli tu spacją.

   1. Dziękuje za szybką odpowiedź.
    Niestety po zastosowaniu F9 i wybraniu tylko pola „opis” oraz wpisaniu [ ] nadal zostają mi indeksy z uzupełnionym opisem

 2. No ale jeśli chce Pan filtrować pole indeksu to nie może Pan mieć tylko zaznaczonej opcji Opis bo to skutkuje filtrowaniem tylko wg OPIS a nie indeksu katalogowego lub handlowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *