W WAPRO Mag w wariantach Prestiż i Prestiż Plus dostępny jest moduł elektronicznej wymiany danych w formacie ECOD.

Czym jest ECOD?

ECOD to standard pliku XML, który wykorzystywany jest przez różne firmy do wymiany danych dokumentów (głównie faktury i zamówienia) w postaci plikowej właśnie jako XML. Standard ten opisuje jaka powinna być struktura pliku oraz jakie dane powinny być umieszczone w poszczególnych jego sekcjach aby wszystkie systemy, które przetwarzają taki plik rozumiały go w ten sam sposób.

W WAPRO Mag można korzystać z importu oraz eksportu faktur i zamówień wg wskazanego schematu pliku. Sam proces importu i eksportu nie jest skomplikowany bo sprowadza się do zaznaczenia dokumentu i wybrania operacji eksportu lub też uruchomienia operacji importu i wskazania pliku jaki ma być importowany.

Większą uwagę należy poświęcić na skonfigurowaniu profilu ECOD w ustawieniach firmy lub kontrahenta. Można skonfigurować system w taki sposób, że będzie używany jeden schemat wymiany danych dla wszystkich kontrahentów (są to ustawienia firmy) lub też można stworzyć dedykowane schematy dla każdego kontrahenta oddzielnie.

Po co tak?

A z takiego powodu, że różne firmy mogą oczekiwać tych samych danych w różnych miejscach albo identyfikować dane wg innych kluczy. Dla przykładu wymieniając dane np. z jedną siecią handlową mogą oczekiwać identyfikacji towaru po kodzie kreskowym a inna sieć może oczekiwać wg indeksu.

Gdyby nie było możliwości tworzenia takich schematów należałoby przed każdym importem/eksportem zmieniać podstawowe ustawienia co byłoby dosyć uciążliwe.

Konfiguracja firmy

Podstawowy schemat można zdefiniować w Administrator | Konfiguracja firmy | Wymiana danych XML

WAPRO Mag WF-Mag Wymiana XML ECOD

Ustawienia dla kontrahenta odbywają się w edycji danych kontrahenta Kartoteka | Kontrahent | Popraw | 4) Uwagi, inne | Domyślny wariant ustawień wymiany danych XML

WAPRO Mag WF-Mag Wymiana XML ECOD

W kolejnej części postaram się przybliżyć poszczególne elementy konfiguracji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.