Temat konfiguracji elektronicznej wymiany danych XML w formacie ECOD jest bardzo rozległy dlatego skupię się na ogólnych zasadach. Podstawowa informacja jest taka, że zawsze powinniśmy otrzymać informację jakimi danymi będziemy się identyfikowali podczas elektronicznej wymiany danych z naszym partnerem i na jej podstawie konfigurujemy WAPRO Mag. Bez tego nie uda się sensownie dokonać konfiguracji bo nie będziemy wiedzieli co gdzie ustawić.

Zasadniczo proces konfiguracji nie różni się pomiędzy tworzeniem ogólnej konfiguracji a konfiguracji dla danego kontrahenta, więc proces postępowania w obydwu przypadkach jest analogiczny jedyną różnicą jest miejsce wywołania danego okna konfiguracyjnego i zakres jego działania (albo globalnie dla firmy dla wszystkich kontrahentów albo dla tego jednego wskazanego).

Globalną konfigurację wykonujemy w Administrator | Konfiguracja firmy | Wymiana danych XML.

Na tym poziomie określamy m.in.:

  • co ma się stać jeśli kontrahent do którego tworzymy dokument nie ma schematu indywidualnego czy zastosować globalne ustawienie czy zablokować wymianę
  • musimy wprowadzić gdzie zapisane mamy informację o nr CodeByBuyer z systemy rozliczeniowego, w tym celu klikamy w pole wartość i podajemy pole gdzie to zostało u nas zapisane
  • analogicznie podajemy informację o numerze ILN 
  • określamy schemat – obecnie jest jeden ECOD – parametr kiedyś miał więcej wartości ale starsze formaty zostały już dawno temu wyłączone

Kolejny etap to wykonanie konfiguracji dla operacji importu/exportu zamówień oraz/lub dla importu/exportu faktur.

W tym celu klikamy na dane sekcje i kolejno uzupełniamy poszczególne parametry. Zwróć uwagę, że po kliknięciu w dany parametr na dole pojawia się jego opis, dzięki czemu trochę łatwiej jest zrozumieć jakich danych należy się tu spodziewać.

Zwróć uwagę, że w większości parametrów dane typowe tylko i wyłącznie dla wymiany XML można wprowadzać w polach dodatkowych, to z kolei wymaga także włączenia tych pól w określonym kontekście. Kiedyś o tym pisałem, ale dla przykładu jeśli mamy sekcję eksport zamówień XML i jest parametr Skąd pobierana jest ilość sztuk detalicznych w opakowaniu handlowym dla artykułu to pole dodatkowe jakie jest brane pod uwagę to Pozycja_zamówienia dla parametrów identyfikacyjnych kontrahenta będą to pola dodatkowe kontrahenta.

Są też parametry stałe np. Eksport zamówień XML | Sposób tworzenia nazwy plików z eksportem zamówień XML – stały człon nazwy po rozwinięciu listy ma stałą listę wartości (nazwa kontrahenta, numer zamówienia, data zamówienia).

I tak po kolei trzeba przejść przez poszczególne pola i dostosować je do wymagań partnera, z którym będziemy wymieniali dane czyli wskazanie jak obydwa systemy mają rozpoznawać te same dane z jakich pól będą korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *