W ostatnim wpisie poruszałem temat importu zdjęć do bazy. Dzisiaj z kolei opiszę krótko jak te zdjęcia eksportować do pliku.

Co do samego rozwiązania czy zdjęcia na dysku czy w bazie to wybór czasami jest stosunkowo prosty, niektóre rozwiązania muszą mieć zdjęcia w bazie aby mogły nimi operować np. wysyłanie zdjęć do WAPRO B2C/B2B lub WAPRO Aukcje wymagają zdjęć w bazie. Jeśli użytkownik korzysta ze zdjęć tylko w aplikacji może mieć je w bazie lub na dysku.

Zaleta przechowywania w bazie jest taka, że robiąc kopię bazy danych komplet danych czyli opisy artykułów i zdjęcia są w tym archiwum, więc znacząco skraca się czas potrzebny na przywrócenie bazy po awarii.

Eksport zdjęć

Zdjęcia można eksportować albo grupowo albo pojedynczo – jedna i druga operacja jest banalnie prosta.

Jeśli chcemy zapisać wszystkie zdjęcia dla zaznaczonych towarów, należy w pierwszej kolejności je zaznaczyć a następnie wybrać z menu prawego przycisku myszy opcję Zdjęcia | Zapisz do katalogu dla zaznaczonych po wskazaniu lokalizacji rozpocznie się proces zapisu zdjęć.

Jeśli chcemy zapisać wybrany plik wystarczy uruchomić przeglądarkę zdjęć Prawy myszy | Zdjęcia | Przeglądarka lub skrót Shift + Z a następnie na wybranym zdjęciu wybrać opcję dostępną pod prawym przyciskiem myszy po kliknięciu na zdjęcie Zapisz jako. 

Jak widać to nic skomplikowanego i warto wiedzieć, że operacja dostępna jest jako pojedyncza lub grupowa akcja.

Ciekawostki

Warto wspomnieć, że program w momencie kiedy współpracuje z programem WAPRO Aukcje a następnie wykonywany jest import aukcji, która nie była wystawiona w z programu WAPRO Aukcje importuje także zdjęcia wystawione w Allegro. Dodatkowo w związku z tym, że najczęściej w Allegro zdjęcia są w formacie PNG a WAPRO Mag do tej pory nie obsługuje PNG (obsługa będzie dodana w w wersji 8.40.0) importer konwertuje w locie format PNG do JPG i w takim formacie zapisuje dane zdjęcie.

Pamiętaj, że możliwe jest również przygotowanie dedykowanego importera np. z API/Strony www wystawianej przez Twojego Partnera handlowego z jakiegoś katalogu online aby nie kopiować tych zdjęć ręcznie.

Comments

 1. Dzień dobry
  Ja ma pytania takie :
  Jak wyeksportować do excela bazę produktów ze zdjeciami – jest w WAPRO export artykułow ale bez zdjęć ?

  Lub czy można w sposób ” bezpieczny ” wyeksportować zdjecia dokonac ich poprawy i ponownie je zaimportować ale w te same docelowe kartoteki ?

  Mamy taki problem ,że mamy kilka tysiecy produktów z złej jakości zdjeciami ( lub nieprawidłowymi) i chcieliśmy je wszystkie do jednego formatu skonwertować i wgrać ponownie. Czy można to rozwiazać jakimś automatem ?

  1. Jeśli konfiguracja zakłada że zdjęcia są na dysku to wystarczy zamienić pliki we wskazanej lokalizacji z zachowaniem formatu pliku i jego nazwy. Jeśli zdjęcia są w bazie danych to tu już niestety jest tylko opcja eksportu skryptem i potem ponownie po edycji import do bazy skryptem.
   Excel to nie narzędzie do obróbki zdjęć, więc łączenie funkcji eksport do excela i eksport zdjęć to trochę paradoks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *