Prezydent podpisał nowelizację ustawy, która wprowadza szereg zmian.

Jedną z nich jest wprowadzenie 9% stawki CIT dla małych firm czyli podmiotów, których przychody nie przekroczą rocznie 1.2 mln euro. Zmiana dotyczy zarówno działających podmiotów jak i nowo otwartych, szacuje się, że dotknie to ok 440 tys. podatników.

Kolejna zmiana to możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów fikcyjnych odsetek od pozostawionego w spółkach kapitału czy możliwości preferencyjnego opodatkowania rozliczenia dochodów małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci bez uzależniania tego od terminowego złożenia zeznania podatkowego. Obecnie taki wymóg zapisany był w ustawie o PIT. Eksperci podkreślali, że nie jest to najlepsze rozwiązanie bo jak wiadomo w życiu sytuacje losowe mogą spowodować, że ten warunek nie zostanie spełniony.

Dużą zmianą będzie szereg zmian w zarządzaniu i rozliczaniu firmowych samochodów.

Po pierwsze podwyższono do 150 tys. zł kwoty limitu wartości samochodu osobowego, do którego możliwe jest pełne odliczenie odpisów amortyzacyjnych a także podwyższenie do 150 tys. kwoty wartości auta uwzględnianej w ubezpieczeniu , jaka może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

150 tys. zł to także limit wartości pojazdu dla odliczenia kosztów w leasingu operacyjnym.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *