Firma Microsoft opublikowała wersję CTP 2.0 czyli Community Technical Preview swojego produktu Microsoft SQL Server o numerze 2017, z którego korzystają produkty firmy Asseco Business Solutions S.A. w tym produkty marki WAPRO ERP.

Co to oznacza?

Implikuje to kilka rzeczy, po pierwsze wersje CTP publikowane są do publicznych „testów” przed oficjalną premierą czyli wersja RTM (Release to Manufacture) czyli wersją publiczną „gotową”.

Nadanie numeru 2017 pozwala z dużym prawdopodobieństwem założyć właśnie, że finalna wersja ukaże się w tym roku czyli 2017 co oznacza, że tempo wydawania kolejnych wersji SQL osiągnęło poziom 1 wersja na rok. Do tej pory było to raczej w największym tempie co 2 lata.

Kolejna implikacja, jest taka, że producenci tacy jak ABS będą musieli zweryfikować poprawność działania na nowej platformie i podjąć decyzję czy uda się nadal wspierać wersje starsze (obecnie wspieramy SQL Server od wersji 2008) czy też wymagane będzie zakończenie wsparcia dla najstarszych wersji czyli w naszym przypadku było by wsparcie minimum wersji 2012. Jeśli taka decyzja jest podejmowana zawsze dajemy odpowiedni okres czasu (zazwyczaj rok) na zaplanowanie migracji ze starego silnika SQL do nowszej wersji.

Microsoft rozpoczął wyścig zbrojeń swojej platformy w języki/narzędzia pozwalające wprowadzić na wyżyny ich produkt w nowym obszarze czyli Data Science tzw. nauki o danych i ich eksploracji. Wersja SQL 2016 miała wsparcie dla języka R, który jest bardzo popularny i świetnie się sprawdza w zaawansowanych analizach danych i statystyce. W wersji 2017 do tego pakietu dołączono wsparcie języka Python, który umożliwia duże możliwości w zakresie tzw. Machine learning czyli uczenia maszynowego.

No dobra tyle górno-lotnych pojęć, co to oznacza dla klientów?

W praktyce znakomita większość klientów, którzy korzystają ze standardowych produktów nie zauważą tych możliwości, chyba, że wzrost wydajności każda nowa wersja wprowadza także zmiany w silniku bazy danych i tzw. optymalizatorze zapytań, który odpowiada za to, żeby program szybciej otrzymał dane z serwera.

Jednak część klientów, którzy chcą wydobyć potencjał ze swoich danych otrzymują potężne narzędzia umożliwiające świetną analizę danych i wydobycie z nich informacji, których ciężko było by się doszukać ręcznie użytkownikowi systemu.

Kolejną wielką ciekawostką jest fakt, że Microsoft prowadzi rozwój pod kodową nazwą vNext platformy SQL Server, która będzie możliwa do zainstalowania w środowisku Linux (na różnych dystrybucjach), co umożliwia dodatkowe rozwiązania w środowiskach hybrydowych gdzie środowisko Linux jest popularne i szeroko stosowane. Do tej pory takiej możliwości nie było.

Więcej informacji możesz uzyskać na stronie https://blogs.technet.microsoft.com/dataplatforminsider/2017/04/19/sql-server-2017-community-technology-preview-2-0-now-available/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *