W ostatnich dniach pojawiła się informacja o tym, że można nabyć za pośrednictwem ABS silnik bazy danych MSSQL w wersji 2017 jako platformę sprawdzoną pod kątem zgodności z WAPRO ERP.

Chciałbym zwrócić uwagę na jedną istotną rzecz jeśli chodzi o jej wsparcie na różnych wersjach systemów operacyjnych, ale o tym za moment. Drugą istotną kwestią jest Windows Server, na którym instalowany jest silnik bazy danych. Windows Server występuje w wielu edycjach podstawowych np. Standard czy DataCenter ale jest także wersja Essentials, która jest popularna ze względu na swoją cenę w segmencie MSP czyli Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Edycja ta jest wersją systemu, która zawiera w sobie wbudowane licencje na 25 użytkowników lub 50 urządzeń. Ale druga strona tego medalu jest taka, że edycja ta wymaga aby być kontrolerem domeny lub być dołączonym do domeny istniejącej. W praktyce wymaga to trochę inne konfiguracji środowiska niż zwykła wersja Standard, która może być dołączona do różnych środowisk zarówno domenowych jak i tych z grupą roboczą.

Teraz jeśli spojrzymy na całokształt środowiska to istotna jest informacja zawarta na stronie wspieranych systemów i wymagań do instalacji SQL Server 2017, mianowicie wersja 2017 nie jest możliwa do zainstalowania w systemie Windows Server 2016 Essentials. Do tej pory SQL 2016 był możliwy, w 2017 to się zmieniło.

Podsumowując, pamiętaj aby zawsze przed zakupem oprogramowania sprawdzić jaka jest jego kompatybilność i jakie są jego wymagania.

Pełna lista wymagań dostępna na tej stronie Microsoft.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *