Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.

W praktyce oznacza to, że rynek urządzeń fiskalnych w jakiejś perspektywie czasu ulegnie znaczącej zmianie. Będzie to także rzutowało na procesy sprzedażowe, które będą pozbawione dodatkowych urządzeń zewnętrznych. Z punktu widzenia programów sprzedażowych może to też znacząco ułatwić pewne procesy takie jak praca w przeglądarkach internetowych, z których komunikacja z fizycznymi urządzeniami peryferyjnymi jest lekko mówiąc utrudniona.

Projekt zakłada, że kasa fiskalna może być oprogramowaniem czyli można realizować procedury fiskalizacji opisane w projekcie z pominięciem fizycznego urządzenia kasy.

Oczywiście oprogramowanie takie musi być już odpowiednio przygotowane także od strony bezpieczeństwa. Obecnie na rynku pojawiają się kasy z wbudowanymi systemami operacyjnymi np. Android. Ścieżka wyekstrahowania takiej logiki z kasy do zewnętrznego oprogramowania lub np. bezpośrednio na tablet/smartfon jest dużo prostsze niż z klasycznej kasy z oprogramowaniem wbudowanym.

Szczegółowo z projektem możesz zapoznać się na stronie RCL https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12323808/katalog/12623113#12623113

Obecnie projekt został przekazany do zaoopiniowania, więc jego finalna postać może ulec zmianie, nie zmienia to faktu, że sam projekt jest krokiem milowym w podejściu do zagadnienia fiskalizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *