W ostatnich dniach sporo zamieszania jest w związku z obsługą sprawozdań finansowych. Patrząc z boku jest to klasyczny przykład jak nie powinno wprowadzać się przepisów, które dotyczą dużej grupy podatników, ale ktoś nie przemyślał jak to zrealizować. Chaos z usługami, dwie instytucje odbiorcze (KAS i KRS). Różne wymogi tych instytucji oraz brak normalnej dokumentacji dla programistów i integratorów, nie może wróżyć nic dobrego. No ale cóż realia obsługi wymogów prawnych w naszym kraju – wieczny chaos.

Podpisywanie plików

Sytuacja komplikuje się, względem zwykłych deklaracji pod tym kątem, że podpisywane są one przez wszystkich zainteresowanych czyli właścicieli i osobę sporządzającą. O ile właściciele często mają podpis kwalifikowany, to już księgowa na etacie w firmie takiego mieć nie musi. W związku z tym trzeba skorzystać z różnych metod podpisu:

  • podpis kwalifikowany dla osób go posiadających
  • podpis z EPUAP tzw. profil zaufany dla osób bez podpisu

No niby nic wielkiego gdyby nie kolejne ale… problem jest taki, że usługa KRS z nie wiadomych przyczyn wymaga odpowiedniej kolejności podpisania plików z uwzględnieniem w pierwszej kolejności
nie kwalifikowanych podpisów kwalifikowanych.

Kolejna kwestia to miejsce docelowe, okazuje się, że systemy odbierające są czułe na to jaki identyfikator jest wymagany. Jeśli składasz SF do systemu KAS to w tworzeniu deklaracji musisz wpisać numer NIP. Jeśli składasz SF do systemu KRS to musisz uzupełnić numer KRS. Spodziewamy się aktualizacji, która na formularzu jeszcze zapyta użytkownika do jakiego systemu SF jest kierowane.

Podpisywanie EPUAP

Profil zaufany można utworzyć np. poprzez konto bankowe co prawdopodobnie jest najczęstszą wybieraną metodą. Tak samo można się potem logować do portalu.

W jaki sposób można podpisać pliki opisane zostało w dokumentacji profilu zaufanego dostępnej pod tym linkiem.

Odnośnie podpisywania bezpośrednio przez systemy WAPRO ERP, w ostatnich dniach pojawiła się automatyczna aktualizacja do programu WAPRO Fakir aktualizacja rozwiązuje problem z podpisywaniem sprawozdań bezpośrednio z systemu podpisem kwalifikowanym. Upewnij się upewnić, że w programie WAPRO Update wszystkie aktualizacje zostały wgrane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *