Kontynuując wątek zmian w dokumentach poprzez mechanizmy korekt, dzisiaj przedstawię kolejną oczekiwaną funkcjonalność czyli korekty i przepinanie dostaw w towarach rozchodowanych, która dostępna jest w systemie do fakturowania WAPRO Mag.

Do te pory mechanizm ten nie był zautomatyzowany i rodził wiele komplikacji w sytuacji kiedy towar był użyty w rozchodach na dokumentach np. zaksięgowanych lub zafiskalizowanych.

Załóżmy następujący scenariusz:

1. Zakup FZ1 towar X 2 szt.

2. Sprzedaż FS1 towar X 2 szt.

3. Zakup FZ2 towar X 3 szt.

4. Próba korekty FZk1 dokumentu FZ1 i zwrot całkowity do dostawcy wadliwego towaru

Korekta zostaje zablokowana ponieważ towaru nie ma na stanie – został całkowicie rozchodowany (zakładamy oczywiście scenariusz z algorytmem FIFO).

Przepięcie dostaw umożliwia wskazanie do rozchodu FS1 dostawy z FZ2 i wykonanie korekty dokumentu FZ1.

W tym momencie można przejść do funkcji przepięcia dostaw, która dostępna jest na oknie pozycji korekty po prawej stronie pola ilość.

Pojawi się okno z listą dokumentów, które były rozchodowane z tej dostawy, następnie użytkownik wskazuje jaki dokument rozchodu chce przepiąć i pojawi się nowe okno z listą dostępnych dostaw oraz filtrami umożliwiającymi dobranie najlepszej alternatywnej dostawy.

Uwaga!

  • Przepięcie dostaw jest nieodwracalne – jeśli w trakcie tworzenia korekty po przepięciu pozycji użytkownik anuluję korektę, przepięcie dostaw pozostaje wg nowych wskazań użytkownika.
  • Przepięcie dostaw pomija kontrole związane z fiskalizacją i księgowaniem dokumentu FS2, w którym następuje zmiana powiązanej dostawy.
  • Jeśli dostawy mają różne ceny zakupu zmianie ulega koszt własny, który powinien być skorygowany w systemie FK jeśli nastąpiło już księgowanie.
  • Jeśli daty dostaw różnią się następuje zaburzenie kolejki fifo/lifo.

Dzięki tej operacji, użytkownik może skrócić proces takiej korekty do kilku prostych operacji bez sięgania do innych dokumentów i ich modyfikacji, do których być może będzie potrzebował dodatkowych uprawnień itd.

Oczywiście druga strona medalu jest taka, że ktoś kto nie rozumie czym jest koszt własny i jak działa może spowodować różnice w zaksięgowanych dokumentach, ale to akurat jest odwieczny dylemat czy ma być prosto i wygodnie czy bezpiecznie i pod kontrolą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.