Czy jest JPK_VDEK?

Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się o nowym wzorze deklaracji JPK a mianowicie JPK_VDEK. Obecnie przedsiębiorcy składają wiele deklaracji (czynni podatnicy mają obowiązek składania JPK_VAT i deklaracji VAT), z czego niektóre dane powielają się pomiędzy sobą a niektóre nie. O dziwo ktoś o tym pomyślał i padł pomysł zastąpienia deklaracji VAT deklaracją JPK_VDEK czyli nowym wzorem.

Ruch jest dobry ponieważ mechanizm ten pozbawiony jest wersji drukowanych, które są jak zwykle najbardziej problematyczne bo co nowy wzór to kolejne zmiany dla wszystkich, wersja elektroniczna też zapewne będzie ewoluować ale zawsze to jeden element mniej do przygotowania.

Prawdopodobnie nowa struktura JPK_VDEK skonsoliduje i zastąpi dane z JPK_VAT oraz deklaracji VAT i być może nastąpi to z początkiem roku 2019. Obecnie deklaracji składanych może być kilka bo mogą dochodzić deklaracje VAT-UE i VAT-27 dla przedsiębiorców, którzy w danych okresach realizowali transakcje UE.

Formalnie jednak obecna struktura JPK_VAT zawiera najbardziej szczegółowe dane dotyczące wszystkich transakcji względem wyżej wymienionych rodzajów deklaracji. Nie mniej jednak obecny stan struktury JPK_VAT nie umożliwia zastąpienie deklaracji VAT-7. Obecnie w pliku JPK_VAT brakuje informacji o wysokości nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu czy też przeniesienia na kolejny okres.

Korzyści z JPK_VDEK?

Korzyści wbrew pozorom są obupulne (choć nie do końca materialne :)). Z pkt widzenia US dane będą skonsolidowane z wielu źródeł i rodzajów do jednego źródła jakim są dane z JPK. Dodatkowo całą infrastruktura JPK była projektowana po stronie MF w taki sposób, aby jak najszybciej wyłapywać nadużycia i karuzele co niewątpliwie poprzez rozszerzenie zakresu danych w JPK_VDEK spowoduje, że mechanizm zyska dodatkowe dane do analizy a tym samym będzie jeszcze skuteczniejszy.

Po stronie przedsiębiorców czy też biur rachunkowych będzie mniej danych, jakie trzeba generować co niewątpliwie będzie prostsze i łatwiejsze a dodatkowo obniży koszt roboczogodzin potrzebny na przygotowanie obecnych deklaracji.

Kiedy wejdzie w żcyie JPK_VDEK?

Jak to zwykle bywa tego typu zmiany są najpierw konsultowane a potem wchodzą w życie, rzecz w tym, że o ile w przypadku obecnych struktur JPK terminy były znane dużo wcześniej to dla JPK_VDEK obecnie konkretnego terminu nie ma. Wprowadzenie tego mechanizmu wiąże się z nowelizacją ustawy o VAT, więc początek roku byłby terminem idealnym – to wtedy zawsze MF wprowadza również największe zmiany w istniejących wzorach deklaracji, jak jednak wspomniano powyżej terminu konkretnego nie ma jedyne źródło to data z interpelacji poselskiej nr 22804 z 21 czerwca 2018 r., w której pojawia się termin początku 2019 r.

Jeśli pojawią się konkrety będę aktualizował te informacje.

Niezależnie od terminu jak będzie znana struktura rozpocznie się proces prac po stronie WAPRO JPK do przygotowania i udostępnienia klientom WAPRO ERP nowej struktury pliku JPK_VDEK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *