Ministerstwo Finansów informuje, że podatnicy otrzymują fałszywe wiadomości, w których wyłudzacze podszywając się pod Ministerstwo Finansów informują, że wykryto błędy w deklaracjach podatkowych.

Pod tym pretekstem kierują na link, którego uruchomienie może skutkować zainfekowaniem komputera. Pamiętajcie, że często taki atak kończy się zaszyfrowaniem danych na komputerze użytkownika a w konsekwencji próbę wyłudzenia pieniędzy za ich odszyfrowanie.

Pod żadnym pozorem nie otwierajcie takich linków. Zwracam również uwagę, na fakt że MF informowało wielokrotnie, że tego typu informacje o nieprawidłowościach nigdy nie są kierowane do podatników drogą mailową lub SMS (kilka miesięcy temu była właśnie próba ataku przez SMS w kontekście JPK).

Jak się zabezpieczyć?

Przede wszystkim uważnie czytać wiadomości. Jeśli nie jesteś pewien kto jest nadawcą nie otwieraj linków i załączników. Często rozsyłane są zainfekowane pliki odnośnie rzekomo nieuregulowanej faktury – nie czekasz na fakturę od takiej osoby albo nie kojarzysz usługi to nie otwieraj załączników.

Jeśli nie jesteś pewien czy dany załącznik jest bezpieczny możesz go zapisać na dysk BEZ OTWIERANIA!!! a następnie wgrać go na stronę https://www.virustotal.com/#/home/upload gdzie po wskazaniu pliku pojawi się wynik, na podstawie wielu analiz o znanych zagrożeniach czy ten plik potencjalnie stanowi niebezpieczeństwo dla Twojego komputera i Twoich danych.

Poniżej widok takiego fałszywego maila.

MFOstrzezenie

Źródło: Ministerstwo Finansów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *