Nowy rok, nowe przepisy, kolejne zmiany podatkowe – zobacz najważniejsze zmiany jakie czekają nas w 2019 roku.

Exit tax – nowy podatek, którego celem jest „odzyskania” utraconego prawa do dochodu Państwa Polskiego w wyniku przeniesienia aktywów czy też samego podatnika do innego kraju.

Danina solidarnościowa – nowy podatek od osób fizycznych, których suma dochodów przekracza 1 mln pln. Podatkiem wysokości 4% objęta jest nadwyżka powyżej 1 mln.

Limity na rozliczenia wydatków związanych z zakupem czy eksploatacją firmowych samochodów osobowych – nowy limit amortyzacji ustalono na poziomie 150 tys lub 225 tys dla aut elektrycznych. Limit jest taki sam przy zaliczaniu do kosztów opłat w leasingu operacyjnym.

Obrót walutami – przychód ze zbywania walut zostało zaklasyfikowane do źródeł kapitałowych z zastosowaniem 19% stawki.

Usługa Twój e-Pit – usługa, która ma wyręczyć osoby zatrudnione na etacie w uzupełnianiu i składaniu deklaracji podatkowej PIT-37 i PIT-38. Podatnik ma za zadanie wykonać weryfikację poprawności wygenerowanych danych i ich akceptację lub edycję.

Kwota wolna od podatku – została podniesiona i w 2019 roku rozliczymy PIT przy kwocie wolnej równej 8000 zł.

Nowe źródło przychodów – w formularzach PIT za 2018 r. pojawiła się nowa rubryka pozwalająca wprowadzić przychód z tzw. działalności nierejestrowanej czyli przychodów z usług świadczonych incydentalnie, których suma nie przekracza kwoty 1050 zł co stanowi 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Nowa stawka CIT 9% dla podatników nie przekraczających przychody na poziomie 1.2 mln euro.

Plany wprowadzenia obligatoryjnego Split Payment dla branży budowlanej – Polska zgłosiła wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu SP dla branży budowlanej. W zależności od decyzji KE mechanizm będzie wprowadzony jako obowiązkowy lub nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *