Jeśli zdecydowałeś się na zakup własnej infrastruktury i wykorzystanie jej do obsługi środowiska ERP u siebie w firmie, zapoznałeś się z zestawem pytań na co zwrócić uwagę, oraz wiesz jaką licencję dobrać, musisz teraz zdecydować jaki sprzęt kupić.

Trochę Cię zasmucę, nie podam Ci ani konkretnej firmy ani konkretnych wymagań ponieważ jest to bardzo specyficzne i uzależnione od konkretnych charakterystyk danej firmy i przeprowadzanych operacji.

Na co zwrócić uwagę i z czego nie warto rezygnować?

Przede wszystkim szybkie dyski, SSD,SSD,SSD i jeszcze raz SSD!!! To mega ważne aby wydajny system dyskowy utrzymywał bazę danych, minimum dysków to RAID 1 czyli zabezpieczenie danych przed utratą jednego dysku (delikatnym kosztem wydajności ponieważ dane trzeba zdublować przy zapisie).

Dysków może być 2,4,6, 8 lub więcej – to wszystko zależy od tego jak dużo zapisów generujesz, ilu jest użytkowników w jednoczesnej pracy oraz czy na bazie pracują dodatkowe moduły/aplikacje np. integratory ze sklepem, dedykowane moduły dodatkowe.

Niezbędne minimum to 2 dyski.

Co do pojemności to musisz policzyć średni przyrost danych z ostatnich lat + zapas 30% i uwzględnić wszystkie planowane rzeczy dodatkowe np. dodatkowe zasoby na zdjęcia czy inne tego typu ficzery.

Dalej ważny aspekt to pamięć RAM – jeśli zdecydowałeś się na bezpłatny SQL Server to nie ma znaczenia ile upchniesz w puszkę i tak wykorzystasz ~1,4GB. Jeśli to wersja Standard to serwer zje tyle ile mu dasz:) znowu ilość zależy głównie od wielkości bazy i tego na ile kupujesz sprzęt oraz jaki masz przyrost danych.

W tej chwili minimum to 8 GB, ja osobiście w laptopie mam 16GB ramu, więc jak słyszę, że ktoś do firmy do serwera kupił 4GB/8GB to znaczy, że nie ma pojęcia po co to kupił…

Ostatni w kolejności jest procesor – minimum to Intel Core i5, taktowanie znowu to kwestia wtórna, pamiętaj, że procesor używany jest na końcu więc warto wziąć tańszy procesor a lepsze dyski i więcej pamięci.

Pamiętaj – ważne abyś wiedział na ile kupujesz sprzęt oraz umiał policzyć swoje zasoby z poprzednich lat co pozwoli Ci lepiej dobrać pojemności dysków i wielkość pamięci RAM w dłuższym horyzoncie czasowym.

 

 

Comments

 1. SQL Express tylko.
  Co by Pan polecił dla Magów Start?
  Windows 10 z 1SSD na system + 1SSD na bazę SQL? Czy lepiej raid 1 ?
  Podobnie dla firm z 2-3 stanowiskami, które nie wyobrażają sobie potrzeby zakupu oddzielnego komputera na serwer?

  1. Dla Expressa nie bardzo jest czym szaleć bo i tak z ramu pójdzie zawsze max 1,4gb, więc jedyne co to dyski im szybsze tym lepsze.
   Co do ich konfiguracji to tu już jest kwestia mocno otwarta, firma ze startem zapewne nie ma nie wiadomo jakich wymagań co do czasu odtworzenia więc nawet i jeden dysk i dobra polityka kopii w tle rozwiąże temat. Raid 1 może teoretycznie spowolnić ale znowu przy starcie wątpię aby to było odczuwalne dla jednego użytkownika.
   No i zdecydowanie odradzam jakieś najtańsze procesory typu i-3 pakowanie do podstawowych officestation bo widzę często, że na tym to sam system ledwo wstaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *