W ostatniej wersji programu WAPRO Fakturka 8.30.2 przygotowana została możliwość przygotowania danych do JPK w formacie JPK FA. Ten format jest pliku obowiązywał będzie od lipca 2018 dla przedsiębiorców i co ważne jest generowany na żądanie kontroli a nie składany obligatoryjnie w jakimś cyklu.

Dane z programu mogą być przygotowane na 2 sposoby:

  • eksport do pliku CSV a następnie import z CSV do WAPRO JPK
  • przygotowanie danych w bazie poprzez wybranie odpowiedniej opcji oraz udostępnienie całej bazy programu (plik mdb) dla biura rachunkowego do importu w programie WAPRO JPK

Zasadniczo proces nie różni się niczym specjalnie poza wybraniem odpowiedniej opcji na oknie eksportu ale opcja druga jest bardziej elastyczna i w przyszłości może być rozbudowywana do kolejnych ewentualnych schematów plików JPK.

Jak wykonać eksport?

Aby wykonać eksport należy na liście dokumentów handlowych wybrać z menu prawego przycisku myszy opcję Eksport do systeku F-K a następnie na oknie eksportu po ustawieniu filtrów (dla JPK FA to kontroler wskazuje jakie dokumenty go interesują), wybieramy tym eksportu.

Fakturka eksport do JPK

W zakładce konfiguracje można opcjonalnie dokonać konfiguracji schematu nazwy tworzonego pliku.

Fakturka eksport do JPK

Jeśli wybieramy opcję WAPRO JPK oznacza to przygotowanie danych w odpowiednich strukturach programu a następnie program zaproponuje wykonanie kopii bazy w odpowiednim katalogu, tak aby łatwo można było skopiować ją do biura rachunkowego.

Należy pamiętać, że system operacyjny ze względów bezpieczeństwa wykonuje wirtualizację plików bazy danych programu WAPRO Fakturka, więc nie należy kopiować bazy danych nigdy bezpośrednio z katalogu programu umieszczonego w katalogu Program files, ponieważ prawdopodobnie nie będzie on zawierał prawidłowych danych!

Po takim eksporcie użytkownik w menu głównym JPK ma do dyspozycji opcję Dziennik JPK, w którym zapisane są wszystkie „transmisje” przygotowania danych do importu w biurze, dzięki czemu widać za jakie okresy i kiedy były generowane raporty do JPK FA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *