Dzisiaj trochę bardziej technicznie od strony planowania infrastruktury pod rozwiązanie ERP. Będę się skupiał póki co na rozwiązaniach dla środowiska dedykowanego dla 15-30 użytkowników.

Każda infrastruktura musi być przewidziana pod pewien ruch użytkowników i usługi z jakich będą oni korzystać, nie chce się tu skupiać na małych instalacjach 2-5 stanowisk ponieważ w większości przypadków nie uwzględniają one żadnej infrastruktury poza komputerami dla użytkownika 🙂

Nie będę również opisywał zewnętrznych rozwiązań opartych o chmurę, skupię się na środowisku instalowanym u klienta na co warto zwrócić uwagę i w kolejnych wpisach będę to rozwijał.

Najważniejsze pytania

Aby w jakikolwiek sensowny sposób zaplanować infrastrukturę trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań, które pozwolą nam dobrać odpowiednie komponenty. Do takich pytań należy zaliczyć:

  • Ilu użytkowników pracuje w środowisku?

To określa nam przede wszystkim ile potrzebujemy komputerów, ile drukarek, ile licencji, mniej więcej wiemy jakie obciążenie musi wytrzymać serwer, jaka infrastruktura sieciowa (switche, routery).

Mówi nam też jaką edycję serwera Windows możemy wybrać aby optymalizować koszty związane z licencjami.

  • Czy wszyscy pracują w tym samym czasie czy zmianowo?

To ma istotne znaczenie bo jeśli mamy 50 użytkowników ale na 2 zmiany to de facto potrzebujemy infrastruktury dla ~25 użytkowników.

  • Czy praca jest tylko lokalna czy zdalna?

Odpowiedź na to pytanie określi nam czy potrzebujemy dodatkowy serwer dla połączeń zdalnych terminalowych. Determinuje to też jakie drukarki powinny zostać zakupione aby nie było problemów z wydrukami terminalowymi. Dodatkowo narzuca nam to czy powinniśmy mieć łącze ze stałym czy zmiennym adresem IP, czy router powinien obsługiwać połączenia VPN? Czy praca pomiędzy oddziałami zdalnymi wymaga połączenia klient to host czyli pojedynczo użytkownicy dołączają się do głównej sieci firmowej czy może całe oddziały maja pracować w modelu site to site czyli całe biura spięte są siecią VPN

  • Jeśli praca zdalna to ilu użytkowników zdalnych?

Dzięki temu dowiemy się ile licencji zdalnych potrzebujemy, czy potrzebny będzie serwer terminali czy dodatkowy komputer, który umożliwi połączenie zdalne. Dowiemy się ewentualnie ile połączeń VPN powinien obsługiwać router.

  • Czy mamy na miejscu administratora czy zamawiamy kogoś doraźnie?

To determinuje nam na ile możemy skomplikować sieć, czy wdrażać usługę Active Directory czy pozostać przy grupie roboczej.

  • Czy w ramach swojej infrastruktury będziemy udostępniali jakieś usługi/strony www na zewnątrz czy tego typu usługi będą dzierżawione u operatorów hostingu?
  • Jakie aplikacje będziesz używał po swojej stronie w ramach aplikacji ERP?

Czy potrzebujesz tylko pracy na systemie magazynowym, czy potrzebujesz także aplikacji finansowo księgowych, kadrowo płacowych, może sklep internetowy albo aplikacje mobilne lub analityczne? To rzutuje na to ilu będzie użytkowników i w jakim stopniu będą oni obciążali serwery, inne obciążenie generuje proces wystawiania faktur, inny proces księgowania np. dokumentów z całego miesiąca, inny naliczanie list płac a inne przeprowadzanie analiz wielowymiarowych na bardzo dużej bazi.

  • Jedno z bardzo ważnych pytań, które jest w wielu przypadkach ignorowane to na jaki czas planujesz swoją infrastrukturę?

Temat bardzo często pomijany jednak konieczny do zastanowienia się, inaczej musisz zaplanować zakupy jeśli chcesz aby sprzęt był używany przez najbliższe 3 lata, inaczej jeśli planujesz na 5 lat a inaczej jeśli wyznajesz zasadę, dopóki działa to nie nic nie zmieniam. W korporacjach oczywiści tego typu dylematy są eliminowane przez restrykcyjne podejście do polityki zarządzania infrastrukturą sprzętową w mojej ocenie w MSP czas planowania zakupów powinien uwzględniać okres między 3-5 lat jeśli chodzi o wymianę przynajmniej serwerów, infrastruktura sieciowa aż tak szybko się nie zmienia.

  • Jakie podejście chcesz stosować jeśli chodzi o kwestie kopii bezpieczeństwa, czy backupujesz/będziesz backupował tylko dane z serwera czy również pliki użytkowników?
  • I jedno z najtrudniejszych pytań jakie przestoje w pracy przedsiębiorstwa są dla Ciebie akceptowalne?

To pytanie ma kolosalne znaczenie jeśli chodzi o poziom wydatków jakie będzie trzeba ponieść, w większości zadanych pytań decydentom słyszę odpowiedź jak najkrótszy 🙂

Oczywiście po uświadomieniu co to oznacza aby zachować jak najwyższy poziom tzw. SLA (Service Level Agreement) czyli poziom dostępności usług (im większy tym lepiej ale tym drożej) okazuje się, że jednak jak firma będzie miała przestój kilka godzin to dadzą sobie rade bo koszty zwielokrotniają się znacząco.

 

Na początek przeanalizuj dokładnie te pytania i zastanów się czego do tej pory nie brałeś pod uwagę, w kolejnych częściach będę się starał rozwijać poszczególne obszary tego zagadnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.