Jeśli wystawiasz aukcje na Allegro to zapewne zderzyłeś się z problemem kategoryzacji produktów. Zagadnienie to możemy rozpatrywać w kilku kwestiach i traktować je jako problem lub też pewnego rodzaju rozbieżności:

  • zmieniające się drzewo kategorii – na Allegro drzewo kategorii „żyje” w czasie czyli co jakiś czas zachodzą w nim zmiany teoretycznie mające na miejscu ułatwić wyszukiwanie interesujących towarów dla kupujących
  • inny sposób kategoryzacji w Allegro i w systemie ERP – w przypadku WAPRO Mag mamy 2 poziomy (podstawowy oraz wielopoziomowy patrz wpis dotyczący kategorii)
  • kwestia kojarzenia parametrów aukcji, które wynikają właśnie z kategorii
  • obligatoryjność parametrów – w czasie potrafią się one zmienić

W przypadku systemu WAPRO Aukcje, starałem się w miarę możliwości ułatwić użytkownikom życie jeśli chodzi o przełożenie kategorii z jednego systemu na drugi i tak powstał mechanizm kojarzenia kategorii.

Użytkownik może powiązać/zmapować kategorię Allegro na kategorię z WAPRO Mag dzięki czemu na podstawie raz utworzonej logiki przyspiesza proces wyszukiwania kategorii Allegro w drzewie, które jest zagnieżdżone do kilku poziomów. Mapowanie kategorii może się odbywać zarówno pomiędzy kategoriami podstawowymi Maga oraz wielopoziomowymi.

Logika jest taka, że jeśli użytkownik zmapował do jakiejś kategorii Allegro zarówno kategorię podstawową jak i wielopoziomową, to finalnie wyższość na powiązanie do wielopoziomowej (zakładam, że jest ona bardziej szczegółowa i ona powinna być użyta).

Tyle teorii – jak to się robi?

Bardzo prosto należy w WAPRO Aukcje wybrać w module Aukcje kartę Kartoteka | Mapuj kategorie (lub z okna dodawania nowej Aukcji na zakładce Kategoria opcja Mapowanie kategorii) pojawi się okno z drzewem kategorii Allegro oraz listą kategorii zwykłą Maga oraz wielopoziomową. Po wybraniu na drzewie kategorii Allegro i kategorii Mag należy wybrać Przypnij. Jeśli chcesz zobaczyć jakie są kategorie skojarzone to na zakładce 2) Lista zmapowanych kategorii jest pełna lista powiązań. Pod  prawym myszy znajduje się opcja eksportu tej listy do Excela.

Mapowanie kategorii Allegro WAPRO Mag

Mapowanie kategorii Allegro WAPRO Mag

Teraz nie pozostaje już nic innego jak tego użyć, wystarczy w oknie dodawania nowej aukcji wybrać Znajdź kategorię. Jeśli mapowanie zostało znalezione system wybierze od razu daną kategorię na drzewie i przejdzie do zakładki z parametrami. Dzięki temu zyskujesz czas w trakcie wystawiania nowej aukcji.

Oczywiście jeśli chcemy aby nasz towar był wystawiony w X kategoriach mapowanie się nie sprawdzi bo nie ma jak, w tym celu można wykorzystać powielanie kategorii już istniejących lub profile aukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *