Dzisiaj w ramach edukacji pojęciowej przedstawiam definicję pojęć związanych z platformami do handlu internetowego i stron www jako takich.

RWD (z ang. Response Web Design) – polega na technice projektowania i tworzenia stron internetowych w taki sposób aby były one użyteczne i wyglądały dobrze na każdym typie urządzenia czyli:

  • komputerze stacjonarnym
  • laptopie
  • netbooku
  • tablecie
  • smartfonie

Każde z tych urządzeń dysponuje innym rodzajem wyświetlacza i inną rozdzielczością jaką ten ekran potrafi obsłużyć, co w praktyce sprowadza się do innego sposobu wyświetlenia tych samych elementów strony bez utraty jej użyteczności. Strona zgodna z RWD powinna działać prawidłowo na każdym typie urządzenia dostarczając tą samą funkcjonalność tej strony.

Bootstrap – to tzw. framework czyli zestaw bibliotek i zasad tworzenia oprogramowania rozwijany przez zespół programistów Twittera, który umożliwia zmianę wyglądu i zachowania strony poprzez arkusze stylów CSS. W praktyce powoduje to utworzenie definicji pewnych elementów strony (np. wygląd guzików, logo, tła, tabel itp.), które uruchamiane są podczas wyświetlania strony w przeglądarce i powodują, że dana strona wygląda tak a nie inaczej.

CSS – (z ang. Cascading Style Sheets) – czyli kaskadowe arkusze stylów, to właśnie definicje opisujące jak poszczególne elementy strony mają wyglądać i się zachowywać po uruchomieniu strony w przeglądarce. Obecnie praktycznie wszystkie strony www wykorzystują tą technikę do ustalenia jak strona ma wyglądać.

Ostatnia wersja 3.0 platformy handlu internetowego WAPRO B2C/B2B wprowadza obsługę RWD z wykorzystaniem frameworku Bootstrap do określania wyglądu sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.