Dzisiaj chciałem opisać jeden z przypadków, który co jakiś czas wraca w różnych zapytaniach czyli jak przenieść stan i kartoteki do nowego podmiotu?

Otóż na wstępie należy się zastanowić co się dzieje ze starym podmiotem? Czy jest tak, że stara firma się zamyka i powstaje nowa, czy po prostu wszystko sprzedajemy do innego podmiotu czy jeszcze jakiś inny przypadek?

Kartoteki towarowe i kontrahentów

Same kartoteki czyli informacje o towarach można przenieść pomiędzy bazami czy firmami poprzez funkcje eksportu i importu przez plik. Można dla towarów zrobić eksport import przez CSV lub wewnętrzny format TXT (dla kontrahentów tylko ten obowiązuje).

Po utworzeniu nowej bazy wystarczy je zaimportować i są gotowe do pracy. Jeśli mamy drugi magazyn i chcemy przenieść towary wystarczy albo włączyć synchronizację (jeśli chcemy przenieść wszystko) lub zrobić MM pomiędzy magazynami wtedy sukcesywnie automatycznie założą się kartoteki, które są przesuwane.

Przenoszenie stanów

Stany wynikają z dokumentu magazynowego (PZ, PZ podpięta do faktury, Bilans otwarcia lub remanent) więc nie istnieje tu pojęcie przeniesienia po imporcie samych kartotek trzeba taki stan dodać poprzez dokument bo z czegoś on musi wynikać.

Opcja atomowa

Opcja atomowa która w mojej ocenie rozwiązuje bardzo dużo takich scenariuszy to wykonanie archiwum i jego odtworzenie do nowej bazy. W takim przypadku mamy stany, kartoteki i historię, czyli trochę za dużo niż chcemy. Można to wszystko bardzo łatwo posprzątać.

  1. Zmieniamy nazwę firmy, która jest pewnie błędna
  2. Wykonujemy bilans otwarcia – w jego wyniku kasuję się cała historia dokumentów a zostają kartoteki i stan dzięki czemu nie trzeba wklepywać nic od nowa. BO jest dokumentem magazynowym więc nie wynika nie jako z zakupu z zewnętrznej firmy (no chyba, że jest taki wymóg to wtedy ta opcja nie zadziała).
  3. Kasujemy zbędne kartoteki
  4. Cieszymy się faktem, że nie trzeba było nic klepać ręcznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *