Jak zapewne wiesz co jakiś czas pojawiają się nowe wersje aktualizacji pakietu do prowadzenia firmy WAPRO ERP. Każdy z programów ma trochę inną specyfikę działania i wykorzystywany jest w przedsiębiorstwie w inny sposób i przez inną grupę użytkowników.

Największą populację oczywiście stanowią zazwyczaj użytkownicy systemu WAPRO Mag (jeśli chodzi o firmy handlowe) następnie są to użytkownicy systemów finansowo księgowych (WAPRO Kaper czy WAPRO Fakir) a na końcu dodatkowe moduły np. system kadrowy (WAPRO Gang) czy środki trwałe (WAPRO Best) ewentualnie moduły analityczne (WAPRO Analizy).

W przypadku firmy typu biuro rachunkowe oczywiście proporcje mogą być odwrotne i to użytkownicy FK stanowią znakomitą większość.

Dodatkowo niektóre systemy są instalowane na wspólnej bazie a niektóre oddzielnie – wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na temat tego jak zaplanować aktualizację systemów w przypadku pojawienia się nowych wersji produktów.

Przypomnę tylko, że aktualizacje ukazujące się pomiędzy październikiem jednego roku a październikiem roku kolejnego są bezpłatne dla klientów posiadających zgodne numery wersji np. klienci posiadający wersje 8.3X.X bezpłatnie mogą instalować wszystkie subwersje aż do ukazania się wersji 8.40.0. Dodatkowo w przypadku produktów subskrypcyjnych takich jak WAPRO Aukcje aktualizacje są dostępne w ramach aktualnego abonamentu na dany program.

O co zadbać przed aktualizacją?

Warto przed aktualizacją na środowisku produkcyjnym wykonać aktualizację na bazie testowej. Gdyby w trakcie procesu aktualizacji proces został przerwany z jakiegoś powodu to mamy czas na jego poprawę przed wgraniem zmian na produkcję.

Co może się nie udać?

Czasami klienci mają wgrane dodatkowe moduły w postaci integratorów czy innych aplikacji zintegrowanych z WAPRO ERP, które mogą okazać się nie kompatybilne z daną wersją. Taka niekompatybilność może objawić się zarówno przed aktualizacją np. zablokować proces aktualizacji bazy danych jak również po aktualizacji np. niepoprawne działanie takiego modułu.

Ważne zatem jest aby przeprowadzić proces aktualizacji na środowisku testowym i wykonać poprawność procesu aktualizacji jak i właśnie dodatkowych modułów współpracujących z aplikacjami.

Jak wykonywać aktualizacje?

Aktualizacja może być wykonana na kilka sposobów:

  1. Instalacja na każdym komputerze bezpośrednio przez instalator WAPRO ERP
    1. Zalety
      1. instalator sam sprawdza wymagane moduły i komponenty
      2. instalator sam uruchamia kolejne moduły do instalacji
      3. użytkownik nie musi mieć wiedzy co kolei uruchamiać
    2. Wady
      1. w przypadku wielu instalacji (wiele stanowisk) instalator pobiera z internetu tyle razy programy ile jest stanowisk do instalacji, generuje to niepotrzebny ruch na łączach klienta
      2. brak możliwości automatyzacji tego procesu
  2. Instalacja na każdym komputerze ręcznie z instalki
    1. Zalety
      1. możliwość automatyzacji instalacji poprzez wiersz poleceń i skrypty – można wręcz dać użytkownikowi skrypt, który sam uruchomi jeśli posiada odpowiednie uprawnienia w systemie do instalacji
    2. Wady
      1. wymagane przygotowanie skryptu ewentualnie udostępnienie wyższych uprawnień użytkownikowy
  3. Instalacja automatyczna w środowisku domenowym
    1. Zalety
      1. możliwość pełnej automatyzacji i instalacji przez polisy GPO (z ang. Group Policy Objects) dostępne w środowisku domenowym z wykorzystaniem Windows Server
    2. Wady
      1. Wymagane środowisko domenowe
      2. Wymagana mocna wiedza techniczna z zakresu zarządzania środowiskiem domenowym i grupami użytkowników

Aktualizacja bazy danych również może odbywać się ręcznie lub automatycznie poprzez skrypt, metoda znowu powinna być dobrana do środowiska.

  1. Jeśli mamy firmę handlową to zapewne baza danych będzie jedna, metoda zatem nie ma większego znaczenia
  2. Jeśli mamy biuro rachunkowe, które ma wiele baz danych tego samego programu ponieważ, przechowywane są w różnych bazach dane różnych klientów to wtedy warto to automatyzować poprzez wywoływanie administratora z wiersza poleceń (możesz o tym przeczytać tu)

 

Pamiętaj, że podczas aktualizacji bazy danych należy wylogować wszystkich użytkowników, więc zaplanuj przerwę w pracy wystarczającą na przeprowadzenie procesu aktualizacji bazy danych.

Ważne!

Bez względu na wybraną metodę aktualizacji pierwszym krokiem jaki trzeba przeprowadzić to wykonanie archiwum bazy danych bezpośrednio przed procesem aktualizacji. Daje nam to gwarancję, że jeśli coś się nie uda to można się cofnąć do stanu początkowego w danej wersji.

Pamiętaj także, że lepiej jest przeprowadzić proces aktualizacji bazy przed rozpoczęciem aktualizacji stanowisk. Jeśli z jakiegoś powodu nie uda się aktualizacja bazy a przeprowadzisz już proces aktualizacji stanowisk klienckich to będziesz musiał wykonywać deinstalację i instalację stare wersji.

Częściowym rozwiązaniem takiego problemu jest praca terminalowa, gdzie można przeprowadzić jeden proces aktualizacji i tym procesem obsłużyć X użytkowników pracujących na terminalu. To z kolei wymaga jednak dodatkowych licencji na usługi terminalowe, więc przekłada się na koszty infrastruktury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.