Używasz w firmie jeszcze komputerów z Windows XP? To najwyższy czas żebyś zaplanował ich wymianę…

Przez wiele lat, użytkownicy byli przyzwyczajeni, że komputery w firmie dopóki działały to nikt ich nie ruszał (ostatnio głośno było o firmie z pomorza, która używała jakiegoś starego z Commodore 64 z dedykowanym programem do wyważania wałów, który pracuje do dzisiaj).

Prawda jest taka, że stare komputery były bardziej trwałe, ale niestety w obecnych czasach, kiedy albo użytkownicy oczekują co raz to większej integracji ze światem zewnętrznym lub też jest im to narzucane przez zewnętrzne jednostki np. Ministerstwo finansów w formie składania deklaracji podatkowych czy nowego obowiązku składania JPK, takie podejście się nie sprawdzi.

Przypomnijmy, że wprowadzanie JPK jest podzielone na etapy i jego ostatnia faza to 01.01.2018 kiedy to wszyscy przedsiębiorcy będą musieli je składać.

Co stoi na przeszkodzie aby używać windows XP w przyszłości?

BEZPIECZEŃSTWO – o co chodzi? Chodzi o protokół szyfrujący tzw. SSL/TLS czyli mechanizm, który odpowiada za szyfrowanie danych pomiędzy komputerem użytkownika a serwerami np. Ministerstwa Finansów w trakcie przesyłania danych. Mówiąc wprost chodzi o to aby nie dało się podsłuchać w łatwy sposób tych danych w trakcie ich przesyłania.

Akcja rezygnacji ze starego protokołu SSL na rzecz TLS 1.2 jest widoczna w sieci internet od wielu miesięcy, dla przykładu firma Google, już dawno temu wprowadziła zasadę, że jeśli strona na którą wchodzi użytkownik, np. strona banku zgłosi się starym certyfikatem ze słabym algorytmem szyfrowania pokazuje ją jako potencjalnie niebezpieczną. Wiązało się to jakiś czas temu z dużą akcją aktualizacji certyfikatów stron przez dostawców tych usług.

Z ostatnich informacji jakie pojawiły się od Ministerstwa finansów, bramki do elektronicznych deklaracji wspierają stary protokół do lipca 2017 roku, po tym okresie będzie wspierany tylko TLS 1.2.

Jaki zatem jest problem?

Problem jest taki, że protokół ten jest wspierany od Windows 7 oraz Windows 2008 R2 czyli systemy XP i Vista nie będą potrafiły dogadać się ze stronami/usługami, które będą oczekiwały połączenia z TLS 1.2.

Dodatkowo dla samego XP jego producent czyli Microsoft już dawno temu zakończył wsparcie i nie udostępnia do niego aktualizacji.

W dużych firmach zakup sprzętu przewidywany jest na pewien okres jego użytkowania, w małych firmach działa dokąd żyje, ale to pewnie zmieni się jeśli uświadomimy sobie, że bez dobrego sprzętu, który jest bezpieczny i aktualny jesteśmy w miarę bezpiecznie w stanie prowadzić swoje przedsiębiorstwo. Co się stanie jeśli kluczowy system sprzedaży nie będzie dostępny przez 1 lub 2 dni? Policz to na kalkulatorze i oceń czy jesteś w stanie zaakceptować taką stratę.

Tak czy siak – zaplanuj w swoim budżecie rezygnację z tego typu systemu i zainwestuj w nowy system operacyjny lub cały zestaw o ile masz takie możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.