W programie WAPRO Mag występuje pojęcie kasy, nie chodzi o kasę fiskalną ale o logiczny element programu, do którego zapisywane są wpłaty i wypłaty gotówkowe. Kasa umożliwia wykonanie raportu kasowego, na którym zapisane będą operacje oraz saldo zamknięcia czyli stan kasy na moment wykonania operacji.

W praktyce spotykane są różne techniki zarządzania kasami, jedni tworzą kasy per handlowiec i rozliczają imiennie danego pracownika, inni tworzą kasy per stanowisko gdzie praca odbywa się zmianowo lub też jest jedna kasa, która operuje gotówką i wpłatami poprzez karty i na niej odbywa się zliczanie operacji wpływów i wypływów.

W zależności od wybranej metody może dojść do sytuacji kiedy utworzone zostały kasy, które po jakimś czasie są zbędne bo albo pracownik już nie pracuje albo w jego obowiązkach nie jest już prowadzenie kasy. W takiej sytuacji robi się lekki bałagan na listach kas.

Aby sobie z nim poradzić wprowadzone zostało pojęcie kasy archiwalnej czyli wyłączenie kasy z aktywności tak aby nie plątała się i przez przypadek nie została użyta pomimo tego, że nikt już nie kontroluje stanu tej kasy.

Aby wyłączyć daną kasę wystarczy wybrać z menu Kartoteki | Kasy | Popraw i zaznaczyć opcję Kasa archiwalna. Dzięki temu kasa zostanie zdeaktywowana.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.