W ostatnich wersjach produktów WAPRO ERP głównie WAPRO Mag oraz WAPRO Aukcje zostały wprowadzone zmiany związane z zarządzaniem historią adresów kontrahenta.

Zmiana wynika ze zgłoszeń użytkowników, którzy w przypadku integracji głównie z platformami online np. Allegro oraz sklepy internetowe mają problem z zapanowaniem nad adresami oraz tym, że pewne dane „uciekają” z transakcji.

Problem polega na tym, że w większości przypadków te integracje to automaty, które podczas dodawania dokumentów do WAPRO Mag nie pytają o nic użytkownika tylko po prostu coś robią. W konsekwencji mamy problem polegający na tym, że jeden użytkownik Allegro lub jeden użytkownik sklepu internetowego (zazwyczaj jakiś adres email patrząc w uproszczeniu) generuje w ciągu jednego dnia kilka dokumentów na różne dane.

Tu pojawiają się schody dla automatu, ponieważ w sytuacji bezpośredniej sprzedaży operator wykryje takie zmiany i nad nimi zapanuje.

Ogólna zasada przyjęta w każdej integracji (nie tylko w WAPRO ERP) polega na tym, że pobierając dane klienta sprawdzamy najpierw czy już mamy go w bazie. Takim kluczem zazwyczaj jest jakiś element unikalny:

  • dla Allegro jest to techniczny identyfikator konta Allegro (nawet nie login bo ten w czasie może się zmienić a część klientów może robić zakupy bez rejestracji)
  • dla sklepów internetowych zazwyczaj mamy adres email ponieważ jest to element unikalny w świecie internetu i nie może się powielić

Jeśli automat integrujący wykryje takiego użytkownika zaczyna operować w jego kontekście czyli dostając nowe dane zazwyczaj traktuje to jako aktualizacja danych istniejących.

No dobrze ale co w sytuacji kiedy ten sam klient kupi jednego dnia coś kilka razy na różne dane? Np. raz robi zakup prywatny a raz na firmę a raz jeszcze z dostawą do teściowej?

W normalnej sytuacji „urzędowej” nie możliwe jest prowadzenie firmy w ciągu jednego dnia na kilku różnych adresach, ale już internet tego nie kontroluje, więc pojawiają się schody.

Do niedawna w WAPRO Mag było ograniczenie „urzędowe” czyli w historii adresu jednego dnia można było wprowadzić jeden adres, teraz tego ograniczenia nie ma a system jako aktualny z danego dnia traktuje ten ostatnio wprowadzony z daną datą.

Dzięki zdjęciu tego ograniczenia system może w trakcie importów z różnych źródeł dodawać kolejne adresy dzięki czemu przede wszystkim nie tracimy danych z importu bo nie są one nadpisywane, jeśli są inne niż poprzednie to są one dodawane.

Dodatkowo system może podjąć decyzję o założeniu nowego kontrahenta – opiszę to w kolejnym wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *