Rozpocząć zapewne powinienem od kultowych już powiedzonek:

„Prawdziwi twardziele backupów nie robią” czy też „użytkownicy dzielą się na tych co backupów nie robią i będą je dopiero robić” 🙂

Coś w tym jest, więc jeśli nie chcesz być w jednej czy drugiej grupie zastanów się ile danych jesteś w stanie utracić. Opisywałem już kiedyś jak zautomatyzować ten proces, więc argumentacja w stylu nie mam czasu, albo zajmuje mi to dużo czasu do mnie nie przemawia – skorzystaj z wyszukiwarki a znajdziesz to czego szukasz.

Ale ad rem – aby określić jak często robić backup jak zwykle trzeba posłużyć się standardową odpowiedzią administratora (tzw. SOA 1) „to zależy” – w tym przypadku to zależy od tego ile dokumentów dziennie wystawiasz. Jeśli firma wystawia 2 lub 3 faktury tygodniowo bo taki ma biznes, a faktury mają po jednej pozycji to pewnie nawet jak utracimy jeden tydzień danych odzyskanie danych z kopii papierowej nie będzie dużym obciążeniem poza chwilą stresu.

Jeśli program używa freelancer wystawiający jedną fakturę na koniec miesiąca to również nie będzie problemu. Jeśli jednak odwrócimy proporcje i stwierdzimy, że hurtownia wystawia kilkadziesiąt dokumentów dziennie po kilkadziesiąt pozycji, to oznacza ni mniej ni więcej tyle, że na odzyskanie tego z kopii papierowej (w odpowiedniej chronologii) zajmie nam chwilę czasu a w tym czasie prawdopodobnie firma zarabiać nie będzie.

Zatem w tym przypadku niezbędne minimum to wykonywanie kopii przynajmniej raz dziennie, ale ja często zalecam w takich przypadkach wykonywanie dodatkowej kopii w ciągu dnia. Pamiętaj możesz pracować na programie w trakcie wykonywania archiwum, ale oczywiście musisz uwzględnić fakt, że w przypadku jego odtworzenia baza będzie w jakimś stanie pośrednim, może wykazywać np. że zalogowani są do niej użytkownicy (co już nie będzie prawdą) lub też będzie miała niezatwierdzone dokumenty w stanie na moment wykonania archiwum. Nie przejmuj się wystarczy chwilę się rozeznać i dokończyć pracę od tego momentu – do tego powołane zostały dokumenty niezatwierdzone!

Oczywiście jeśli masz w firmie kogoś bardziej obeznanego z SQL Server można jeszcze zwiększyć granulację kopii bezpieczeństwa poprzez wykorzystanie kopii różnicowych czy też kopii dziennika transakcyjnego – wtedy jesteś w stanie zagwarantować, że w przypadku awarii utracisz tylko kilka czy kilkanaście minut pracy w zależności od tego jak ustawisz politykę – wymaga to jednak trochę wiedzy jak potem odzyskać dane w sposób bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.