WAPRO Mag posiada funkcję instalacji nowych wersji poprzez sieć. Odbywa się to natywną funkcją programu, która inicjowana jest podczas jego uruchamiania.

W dużym uproszczeniu polega to na tym, że definiujemy sobie folder wzorcowy na udziale sieciowym np. Z:\WAPRO Mag\Wzorzec , do którego kopiujemy pliki, które mają być umieszczone w lokalnej instalacji na komputerze użytkownika.

Mechanizm ten może być wykorzystywany do 2 przypadków użycia:

  • wgrywanie aktualizacji (ma swoje ograniczenia)
  • wgrywanie nowych wersji plików udostępnionych w formie poprawki
    Poprawki publikowane są w awaryjnych sytuacjach na tzw. plikowni 

Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności tworzymy sobie na wybranym komputerze/serwerze/serwerze NAS folder i udostępniamy go użytkownikom tak aby wszyscy mieli do niego dostęp, którzy mają mieć wykonywaną aktualizację tą metodą. Następnie po przeprowadzeniu procesu instalacji na jakimś komputerze umieszczamy zawartość lokalnej kopii folderu maga do tego folderu wzorcowego. Jeśli chcemy używać go tylko do wgrywania poprawek to umieszczamy tam tylko pliki poprawek.

Konfiguracja klienta WAPRO Mag

Następny etap to skonfigurowanie pliku konfiguracyjnego po stronie komputera użytkownika. W tym celu w zależności od systemu (skupię się na systemach od Win 7 wzwyż) przechodzimy do folderu użytkownika w plikach aplikacji tzw. program data np. "c:\ProgramData\WAPRO\Konfiguracje\C__Program Files (x86)_WAPRO_WAPRO Mag" . Logika tych folderów jest taka, że tworzony jest tu podkatalog dla każdego katalogu, z którego użytkownik uruchomił program, w tym przypadku oznacza to, że użytkownik raz przynajmniej uruchomił program z lokalizacji "c:\Program Files (x86)\WAPRO\WAPRO Mag\".

W wybranym przez nas folderze znajduje się plik magnet.ini, który ma następującą zawartość:
[MAG_AUTONET]
LocalPath=
NetPath=

Należy w parametrze LocalPath wprowadzić ścieżkę, w której na tym konkretnym komputerze zainstalowany jest program a w NetPath ścieżkę sieciową gdzie jest wzorzec, w naszym przykładzie będzie to:
[MAG_AUTONET]
LocalPath="c:\Program Files (x86)\WAPRO\WAPRO Mag\"
NetPath=Z:\WAPRO Mag\Wzorzec

Po zapisaniu pliku a następnie uruchomieniu programu pojawi się okno z paskiem postępu, w którym będzie widać jakie pliki kopiowane są z sieci. Program kopiuje tylko te pliki, których wersja różni się od tych w katalogu użytkownika.
Niezależnie od scenariusza czy aktualizacje czy poprawki metoda jest ta sama. Pamiętaj, że jeśli ścieżka zawiera spacje należy ją ująć w cudzysłowie jak w przykładzie.

Jakie są ograniczenia?

    • Mechanizm ten operuje tylko na folderze aplikacji czyli w praktyce za jego metodą nie jesteśmy w stanie wykonać prawidłowej aktualizacji z uwzględnieniem modułów wspólnych takich jak e-Poczta czy e-Dokumenty, które znajdują się w „C:\Program files(x86)\Common files\WAPRO”. Jeśli zatem używasz tych modułów to po aktualizacji musiałbyś ręcznie wgrać tam nową wersję lub zastosować aktualizację opisaną w poprzednim wpisie dotyczącym automatyzacji aktualizacji

 

  • W przypadku kiedy program zainstalowany jest w program files może się okazać, że kontrola konta użytkownika (UAC – User Account Control) zablokuje ten proces traktując to jako pewnego rodzaju atak polegający na podmianie plików w systemie. Można oczywiście albo ograniczyć zakres kontroli, można wymusić uruchamianie programu jako administrator (to rodzi kolejny problem z funkcja Wyślij jako e-mail ponieważ w przypadku programu MS Outlook, program uruchomi wtedy okno wiadomości właśnie z profilu administratora a nie bieżącego użytkownika). Inne rozwiązanie najmniej inwazyjne to instalacja programu w innej lokalizacji niż C:\Program files – ja osobiście do tego wykorzystuje dla wszystkich naszych aplikacji lokalizację na drugim dysku.

Podsumowując…

Do przeprowadzenia prawidłowej aktualizacji zalecam raczej metodę opisywaną w poście dotyczącym automatyzacji aktualizacji lub opracowanie własnej metody np. z wykorzystaniem GPO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.