W związku z kampanią prowadzoną przez Ministerstwo Finansów w mediach oraz zapewne co raz to większą świadomością użytkowników pojawiają się pytania o to kiedy w różnych programach będzie można składać JPK. Niestety bardzo często wiedza jest bardzo pobieżna i sprowadza się do pytania „będę musiał/a składać JPK kiedy program to umożliwi”.

Z mojej obserwacji wynika, że użytkownicy często nie do końca czują różnicę pomiędzy poszczególnymi typami, więc postaram się pokrótce objaśnić podstawowe różnice.

Terminy składania

Raport zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT) raportowane winny być od/przez:

  • 1 lipca 2016r. – w przypadku dużych podmiotów,
  • 1 stycznia 2017r. – w przypadku małych i średnich podmiotów,
  • 1 stycznia 2018r. – w przypadku mikro przedsiębiorców.

Od 1 lipca 2018 r. – wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgowość w formie elektronicznej, przekazują inne struktury JPK w tym JPK_FA na żądanie organów podatkowych:   

  • od 1 lipca 2018 r. mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa
  • od 1 lipca 2016 r. duże przedsiębiorstwa

Teraz należy się zastanowić co trzeba posiadać aby prawidłowo zaraportować poszczególne pliki, w praktyce to determinuje jaki program będzie umożliwiał prawidłowe raportowanie JPK.

Dla JPK_FA raportowane są tylko dokumenty zakupu/sprzedaży, więc jest to prostszy model, który można uzyskać z każdego programu do fakturowania, który obsługuje te typy dokumentów.

Jeśli chodzi o JPK_VAT należy uwzględnić wszystkie aspekty działania firmy czyli zakupy towarów, zakupy kosztowe oraz sprzedaż. W praktyce oznacza to, że jeśli program umożliwia tylko uproszczoną sprzedaż a nie posiada funkcjonalności wprowadzania faktur kosztowych, to nie jest to komplet informacji jaki powinien być zaraportowany. W tym przypadku dane powinny być generowane z systemu finansowo księgowego, w którym wprowadzone będą zarówno dane dotyczące sprzedaży jak i wszystkich innych elementów wpływających na VAT należy i naliczony.

I tak na przykład na moment pisania tego posta (12.2017) aby prawidłowo zaraportować dane JPK VAT należy dane z systemów WAPRO Mag, WAPRO Fakturka przesłać do systemu WAPRO Fakir lub WAPRO Kaper, tam uwzględnić komplet danych i złożyć deklarację za pomocą WAPRO JPK, które jest bezpłatne dla klientów WAPRO.

Obecnie na ukończeniu jest nowa wersja WAPRO Fakturka, która będzie umożliwiała raportowanie JPK_FA do WAPRO JPK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.