Ukazała się nowa wersja programu kadrowo-płacowego WAPRO Gang o numerze 8.51.2. W wersji wprowadzono następujące zmiany.

Zmiany techniczne

  • W kartotece „Rachunki firmy” dodano automatyczne wypełnianie „Nazwy banku” w przypadku, gdy bank jest wprowadzony do słownika „Lista banków”.
  • W oknie „Edycja danych osoby” dodano dodatkową kontrolę zgodności daty urodzenia i numeru PESEL podczas zapisywania danych.
  • W module PPK struktury plików eksportowych do Instytucji Finansowych dostosowano do wersji 1.02 dokumentacji grupy projektowej PPK. W związku z czym zmieniło się oznaczenie wersji w plikach eksportowych do wszystkich instytucji finansowych.

Zmiany merytoryczne

  • W typie listy „Lista ZFŚS” zwiększono kwoty zwolnione od opodatkowania świadczeń pieniężnych i rzeczowych do 2000 w latach 2020 i 2021. Zmianę wprowadzono w związku z Art. 4 ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020r. poz. 568)
  • Transfer do SODiR dostosowano do współpracy z programem SODiR w wersji 11.2 (specyfikacja 7.1.3).
  • W obliczeniach składnika „Wynagrodzenie za okres przestoju ekonomicznego” uwzględniono przypadki łączenia przestoju z obniżeniem wymiaru etatu. Obecnie wynagrodzenie przestojowe jest liczone z uwzględnieniem kwoty ostatniego angażu i wymiaru etatu, które nie zostały obniżone w związku z COVID-19.
  • W obliczeniach składników „Ilość godzin przestoju ekonomicznego” i „Ilość godzin przepracowanych” uwzględniono przypadek przeszeregowania w trakcie miesiąca, w którym wystąpił przestój ekonomiczny. W takich przypadkach obliczenia godzin przestoju uwzględniają wymiar etatu oddzielnie odpowiednio przed i po przeszeregowaniu.
  • W mechanizmie obliczeń kwot wynagrodzeń w przypadkach przeszeregowania w trakcie miesiąca uwzględniono okres przestoju ekonomicznego, pomniejszającego wynagrodzenie odpowiednio wg parametrów przed i po zmianie wymiaru etatu.
  • Zmieniono mechanizm obliczeń podstawy do zasiłku w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy w trakcie miesiąca. Uruchomiono drugi zestaw składników podstawy do zasiłku w celu jednoczesnego obliczenia dwóch podstaw zasiłkowych w miesiącu zmiany wymiaru etatu. Jedną dla nieobecności przed zmiana wymiaru, drugą po zmianie i dla miesięcy następnych. Wprowadzono kontrolę początku nieobecności na potrzeby kontynuowania obliczeń według podstawy przed zmianą wymiaru jeżeli nieobecność rozpoczęła się przed miesiącem zmiany wymiaru i jest kontynuowana bez dnia przerwy.
  • Wprowadzono podział okresu nieobecności związanych z chorobą, urlopem macierzyńskim, urlopem ojcowskim, opieką, świadczeniem rehabilitacyjnym, jeżeli w trakcie nieobecności nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy. Dotyczy to również nieobecności z poprzedniego miesiąca rozliczanych w miesiącu bieżącym. W przypadku, gdy nieobecność rozpoczęła się przed miesiącem zmiany wymiaru, przypadek kontynuacji podstawy, do podziału nieobecności nie dochodzi.
  • W typach list: „Lista dodatkowa”, „Premie kw. i premie roczne” i „Lista ZFŚS” uruchomiono opcję rezygnacji ze zwolnienia z podatku dochodu osób do 26 roku życia. W przypadku zaznaczenia w kartotece „Podstawowe dane podatkowe” odpowiedniej opcji, podatek jest naliczany.
  • W funkcjach liczących staż na potrzeby określenia daty przystąpienia do programu PPK wprowadzono dodatkowe warunki kontrolujące schemat ubezpieczeń społecznych. Do obliczeń wliczane są tylko okresy obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Rozwiązano w ten sposób problemy ze studentami zatrudnianymi na umowy zlecenia, a następnie na umowy o pracę.
  • Zablokowano zmianę daty przystąpienia uczestnika i daty rozpoczęcia płacenia składek podczas ponownego importu pracowników lub importu składek na PPK, obecnie daty te można zmienić tylko ręcznie. Zmieniono sposób wyznaczenia daty przystąpienia dla osób ze stażem pracy – obecnie staż jest liczony od daty zatrudnienia pracownika, a nie daty przystąpienia firmy do PPK.
  • Wprowadzono zmiany wynikające z rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych oraz innych dokumentów (Dz.U. poz. 81 z 2020r.). W raportach imiennych ZUS RCA dodano pole 28 „Kwota wpłaty w ramach pracowniczego planu kapitałowego finansowana przez płatnika składek”. Dodatkowo dodano wyróżnik „Składka PPE” i uwzględniono go w obliczeniach pola 27 miesięcznego raportu ZUS RCA.
  • Wydruki „Informacje dla osoby ubezpieczonej ZUS RMUA” i „Informacje dla osoby ubezpieczonej ZUS RMUA v.2” dostosowano do wzoru opublikowanego w rozporządzeniu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych oraz innych dokumentów (Dz.U. poz. 81 z 2020r.). Dodano pole 29 „Kwota wpłaty w ramach pracowniczego planu kapitałowego finansowana przez płatnika składek”. Ponadto wyróżnik „Składka PPE” uwzględniono w obliczeniach pola 28.
  • Do systemu dodano mechanizm zawieszania wpłat na PPK w związku z wprowadzeniem przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy na podstawie art. 25 ust. 4 pkt 1 ustawy o PPK. Dodano kartotekę firmy „Okres zawieszenia składek PPK pracodawcy”. Na podstawie wprowadzonej do tej kartoteki informacji o okresie zawieszenia wyłączane są składki na PPK dla wszystkich list wypłaconych w danym okresie. Dla uczestników PPK, którzy zdecydują się na opłacanie swoich składek na PPK w okresie zawieszenia, dodano pole dodatkowe „Czy naliczać składki PPK podczas zawieszenia” w innych danych do listy płac. Zaznaczenie tej opcji włącza naliczenia składek uczestnika, mimo zawieszenia składek pracodawcy.
  • W związku w wprowadzeniem mechanizmu zawieszenia składek PPK zmieniono konfigurację wyróżnika „Podstawa składek na PPK”. Włączono do podstawy PPK „Wynagrodzenie za okres przestoju ekonomicznego”, a usunięto pomniejszanie podstawy o „Wynagrodzenie za okres obniżonego wymiaru”.
  • Do systemu wprowadzona dodatkowy mechanizm zwrotu składek na PPK. Działa on w przypadku naliczenia składek na PPK na listach płac, a następnie wprowadzenie okresu zawieszania składek obejmującego datę wypłaty tych list. Na listach płac, odpowiednio „Lista podstawowa”, „Projekty”, „Rady”, wypłaconej w następnym miesiącu następuje zwrot składek. Modyfikacje obejmują również opcję „Transfer składek na PPK z miesiąca”. Składki, które w następnym miesiącu będą zwracane nie są wysyłane do modułu PPK.
  • Do systemu dodano możliwość rejestracji przestoju wynikającego z art 81 Kodeksu Pracy. Dodano kod nieobecności Ł – Przestój z Art. 81 KP oraz zestaw składników listy podstawowej „Wynagrodzenie za okres przestoju z art. 81 KP” liczący kwotę wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego przypadającą na okres przestoju i „Ilość dni przestoju” wykazujący ilość dni roboczych przestoju. Zmieniono pozycję i działanie składnika „Ilość godzin przestojowych”, który obecnie oblicza ilość godzin przestoju na podstawie ewidencji nieobecności. W składnikach ,,Dodatek stażowy”, i „Premia z angażu” wprowadzono mechanizm pomniejszania kwoty składnika za okres przestoju.
  • W wydrukach „Wydruk miesięcznej ewidencji czasu pracy”, „Wydruk miesięcznej ewidencji czasu pracy Grupowo”, „Wydruk rocznej ewidencji czasu pracy”, „Wydruk rocznej ewidencji czasu pracy Grupowo” wprowadzono zmiany uwzględniające wprowadzenia mechanizmów przestoju ekonomicznego oraz przestoju z art. 81 KP. Zmieniono również mechanizm wyznaczania godzin pracy od do dla niepełnego wymiaru czasu pracy. oraz wprowadzono rozróżnienie nieobecności o kodzie E z dodanym opisem COVID-19 – wykorzystywanym do rejestracji zasiłku opiekuńczego wynikającego ze spec ustawy COVID-19, od nieobecności bez opisu – wykorzystywanego do rejestracji zasiłku opiekuńczego z art. 32a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.